ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. Jest kolejny przetarg w Mrągowie

BieżąceInwestycje24 maja 2023, 19:48
Powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. Jest kolejny przetarg w Mrągowie
 fot. mazury24.eu

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 ogłosiło przetarg na budowę odcinka Mazurskiej Pętli Rowerowej, który połączy trasę rowerową, biegnącą wzdłuż ulicy Wojska Polskiego w Mrągowie z Miejscem Obsługi Rowerzystów, zlokalizowanym przy plaży na osiedlu Grunwaldzkim w tym mieście.

Pierwotnie zakładano w tym miejscu budowę kładki, ale ze względu na zmiany zdecydowano, że zostanie wykona ścieżka po nasypie (grobli).

Powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. Jest kolejny przetarg w Mrągowie

Inwestycja jest częścią projektu pod nazwą Mazurska Pętla Rowerowa, w ramach której powstały już w Mrągowie ścieżki rowerowe, dwie wieże widokowe i Miejsce Obsługi Rowerzystów.

Na terenie Mrągowa, Mazurska Pętla Rowerowa rozpocznie swój przebieg od strony Mikołajek, przy zjeździe z DK 16 w drogę gruntową wzdłuż jeziora Sutapie Małe, następnie ul. Wojska Polskiego do wyznaczonego szlaku w ul. Kolejowej aż do ul. Olsztyńskiej. Następnie wzdłuż torów kolejowych w stronę os. Mazurskiego. Kolejnym odcinkiem trasy jest ul. Rynkowa w kierunku ul. Okulickiego, a następnie ul. Giżycka do zjazdu na Miasteczko Mrongoville. Z Miasteczka trasa będzie biegła w stronę ul. Młynowej i dalej w stronę miejscowości Popowo Salęckie.

Jadąc ul. Wojska Polskiego będziemy mieli możliwość zjazdu z głównej trasy i poruszania się promenadą wzdłuż brzegu jeziora Czos, poprzez zaprojektowany odcinek ścieżki rowerowej przebiegający przez tzw. „Kanał prezesa” nad którym zostanie wybudowana kładka zapewniająca zarówno dwustronny ruch rowerowy jak i wydzieloną część dla pieszych. Powrót na główną trasę będzie możliwy przy ul. Giżyckiej.

W ramach inwestycji, na plaży miejskiej przy os. Grunwaldzkim, wybudowano Miejsce Obsługi Rowerzystów, składające się z dwóch wiat. W jednej z nich zainstalowane stoliki, ławki, a także stojaki na rowery. W drugiej znalazło się zaplecze sanitarne.

Przy MOR stanęła także wieża widokowa o wysokości prawie 11,5 metra, o zadaszonej konstrukcji ze stali i drewna. Wieża ma trzy platformy widokowe, z których najwyższa stanowić ma główny punkt widokowy.

Identyczna wieża powstała również na os. Mazurskim, przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji. 

Mazurska Pętla Rowerowa to projekt nadzorowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. W założeniach ma to być 301 kilometrów głównego szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz kolejnych 500 km w ramach około 20 lokalnych tras rowerowych. Dodatkowo całość Pętli ma zostać jednolicie oznakowana, wyposażona w miejsca do odpoczynku, miejsca widokowe czy wypożyczalnie sprzętu. Jednym z założeń projektu jest również stworzenie jednolitego systemu informacji turystycznej oraz jednolitej promocji szlaku.

W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty - członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts