ReklamaA1 - Stranda Jesień

Powstała gra planszowa z historią Mazur w tle

Bieżące12 października 2021, 15:33
Powstała gra planszowa z historią Mazur w tle
 fot. Zamek Pisz/facebook

Jak informuje facebookowy profil Zamek Pisz, powstał właśnie prototyp gry planszowej inspirowanej XVII wieczną historią Prus Książęcych. Vesting to militarna rozgrywka strategiczna osadzona (w tej odsłonie) w scenerii nowożytnej twierdzy Johannisburg.

Na razie o samej grze planszowej za dużo nie wiadomo. Możemy jedynie przekazać, że jej tłem historycznym jest podpisanie w 1657 traktatów Walewsko - Bydgoskich, Prusy przystępują do sojuszu z Rzeczpospolitą tworząc nowy front antyszwedzki. Elektor zawiera z Polską wieczyste, korzystne dla siebie, przymierze wojskowe przeciwko Szwecji.

Głównym postanowieniem było niestety zerwanie zależności lennych pomiędzy Rzeczpospolitą a Prusami Książęcymi i uzyskanie suwerenności Hohenzollernów na tym terytorium. Polska utraciła wpływ na politykę Prus. Po wymarciu dynastii Hohenzollernów Prusy Książęce miały wrócić do Polski. Traktaty zaaprobowane przez Sejm w 1658, potwierdzono przez pokój w Oliwie, który w 1660 kończy potop szwedzki.

Powstała gra planszowa z historią Mazur w tle

Rozgrywka w grze dotyczy bitwy, która toczy się w alternatywnej historii. W fikcyjnej potyczce, będącej konsumpcją wspomnianego traktatu, po jednej stronie stają wojska sojusznicze: korpus dragonów pruskich pod dowództwem Rzeczpospolitej, a po drugiej: zabezpieczające odwrót (poprzez obronę twierdzy Johannisburg) doborowe korpusy szwedzkie.

- Mamy nadzieję, że w niedługim czasie zaprezentujemy grę VESTING w Piszu i zorganizujemy spotkanie z twórcami, którzy osobiście naświetlą nam zasady tej ciekawie zapowiadającej się planszówki – czytamy na profilu facebookowym Zamek Pisz.

Więcej informacji przekażemy wkrótce.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy