Powstanie droga wodna z Warszawy na Mazury

24 lipca 2019, 15:53Komentarzy: 6 fot. Mazury24.eu

Cały czas trwają prace nad udrożnieniem turystycznej drogi wodnej z Warszawy na Mazury. Taką Inwestycję zapowiedziało już w ubiegłym roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Teraz wiadomo o tym nieco więcej.

Jak poinformował wiceminister w tym resorcie Grzegorz Witkowski na antenie Polskiego Radia, w czerwcu udało się uruchomić marinę w Ostrołęce.

Teraz czas na kolejny etap. To opracowanie projektu uwarunkowań techniczno-środowiskowych dla tej drogi wodnej.

- Już zleciliśmy takie prace jako Wody Polskie. To jest połączenie przez Narew i Pisę do Pisza. Musimy zrobić minimum jedną śluzę, takie podpiętrzenie w Piszu. Zajmie to nam razem z dokumentacją projektową od 2 do 3 lat. Koszt niebagatelny – kilkadziesiąt milionów złotych, ale rozłożone na 3 – 4 lata pozwoli na zrealizowanie tej inwestycji.– zapowiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

Trasa wodna z Warszawy do Wielkich Jezior Mazurskich ma biec przez Kanał Żerański, Narew i Pisę. Będzie można ją pokonać motorówkami czy jachtami. Stanie się to możliwe po ukończeniu przygotowywanej właśnie inwestycji, polegającej na przystosowaniu tej trasy dla żeglugi.

Jest już pierwszy krok w tym kierunku. Powiat piski przekazał na rzecz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie grunty obok rzeki. Powstanie tu stopień wodny wraz z zapleczem technicznym, który umożliwi zasilenie rzeki wodą z jeziora Roś. 

Retencjonowanie pozwoli także na wyeliminowanie zbyt niskich dla żeglugi stanów wód i da możliwość dopłynięcia z Warszawy aż do Wielkich Jezior Mazurskich.

Lokalne władze zakładają, że będzie to duży impuls dla rozwoju turystyki. Według nich to nie wszystkie korzyści płynące z przyszłej inwestycji. 

- Będzie to inwestycja o szerokim spektrum działania. To będzie śluza z przepławką, ale też generator energii elektrycznej, który w jakiś sposób spowoduje pomniejszenie kosztów, np. oświetlenia ulic w mieście Pisz - mówi Andrzej Nowicki, starosta piski. 

Projekt i dokumentacja inwestycji mają być gotowe najpóźniej do 2023 roku.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 70

 • 38
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 5
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 5
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 6
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 7
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaB2 - Marina Ryn Park
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina