ReklamaA1 - Stranda Wiosna

Poznajemy mazurskie miasta – co warto zobaczyć w Giżycku?

Bieżące5 marca 2023, 7:42
Poznajemy mazurskie miasta – co warto zobaczyć w Giżycku?
Miasto Giżycko na Mazurach. fot. mazury24.eu

Pomału zaczynamy zbliżać się do rozpoczęcia kolejnego sezonu turystycznego na Mazurach. Stali bywalcy tego regionu z pewnością już wiedzą co i gdzie tu warto spenetrować. Jeśli jednak na Mazurach pojawiacie się od niedawna lub planujecie swój „pierwszy raz” – podpowiadamy, gdzie warto dotrzeć i co zobaczyć.

Tym razem prezentujemy Wam miasto Giżycko na Mazurach i przypominamy co warto to zobaczyć, gdzie się wybrać.

Giżycko jest otoczone jeziorami: Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak. Jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno przez zatokę Tracz połączone jest Kanałem Giżyckim, który funkcjonuje także jako Kanał Łuczański. Jezioro Niegocin jest także połączone z jeziorem Tajty poprzez Kanał Niegociński. Z jeziora Tajty poprzez kanał Piękna Góra wpływa się na jezioro Kisajno.

W starożytności na terenie dzisiejszego miasta i jego najbliższych okolic żyły plemiona Galindów, Sudinów i Bartów. Ludy te w XIII wieku zostały „schrystianiozowane” przez zakon krzyżacki, który w regionie zaczął wznosić warownie, zamki, budować trakty. Zamek wzniesiony przez Krzyżaków na terenie dzisiejszego Giżycka nazywał się Lötzen – to właśnie do tej budowli nawiązuje hotel St.Bruno.

Po I wojnie światowej miasto odkryto jako dobre miejsce do odpoczynku, regeneracji sił. Zaczęły wtedy powstawać pierwsze hotele, odkryto żeglarstwo i bojery jako dobrą formę aktywności fizycznej. Po wojnie Giżycko weszło w granice administracyjne Polski. Najpierw „poniemiecki” Lötzen nazywano Lecem, potem Łuczanami, a następnie od 1946 roku na cześć Gustawa Gizewiusza – Giżyckiem.  

Klimat i urok dawnego, przedwojennego Giżycka można poznać spacerując położoną w pobliżu targowiska miejskiego ulicą Pionierską (na końcu tej ulicy znajduje się kultowa w mieście cukiernia "U Adama"). Przy tej ulicy znajduje się też kościół św. Brunona - najstarsza giżycka świątynia, którą zbudowano w czasach Prus Wschodnich, by upamiętnić żołnierzy niemieckich poległych w I wojnie światowej.

Po II wojnie światowej do Giżycka w ramach Akcji Wisła przesiedlono wielu Łemków i Ukraińców, dlatego w mieście są dwie cerkwie – greckokatolicka i prawosławna (ta świątynia została przebudowana na potrzeby cerkiewne z XIX-wiecznej kaplicy ewangelickiej). Obie świątynie można oglądać bezpośrednio przed i po nabożeństwach.  

Miłośnicy zabytków w Giżycku powinni odwiedzić zbudowaną w połowie XIX w., nigdy nie zdobytą i do dziś dobrze zachowaną Twierdzę Boyen, która chroniła przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno (na twierdzy można obejrzeć m.in. armaty i stare powozy).

Cennym i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Europie jest też ręcznie otwierany most obrotowy (także z XIX w.) nad Kanałem Łuczańskim, którego uroczyste otwarcie po zimie symbolicznie rozpoczyna sezon żeglarski na Mazurach. Zwykle impreza ta odbywa się w pierwszy majowy weekend.

Miłośnicy zabytków i ładnych widoków powinni wejść na zabytkową wieżę ciśnień (skrzyżowanie ul. Warszawskiej i Wodociągowej), gdzie można zobaczyć stare sprzęty i przy kawie rozkoszować się urzekającym widokiem na jezioro Niegocin.

W centrum miasta, przy Placu Grunwaldzkim znajduje się zabytkowy kościół ewangelicki, w którym latem odbywają się koncerty organowe - grają w nich najlepsi organiści z kraju i ze świata.

W ostatnich latach Giżycko mocno zmieniło swój charakter – w centrum miasta powstał nowy pasaż ze sklepami i kawiarniami. Z pasażu do portu Ekomarina i plaży miejskiej prowadzi długa na ponad 70 metrów kładka. Jest ona rozpięta m.in. nad torami, ma wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych (są windy). Kładka jest jedyną tego typu przeprawą na Mazurach.

Miłośnicy plażowania mają do dyspozycji nową miejską plażę nad jeziorem Niegocin, w jej bezpośrednim sąsiedztwie są wypożyczalnie dziecięcych jeździków, czy rowerów, a wieczorami są tam wyświetlane filmy (kino pod chmurką).

ReklamaC1 - Quicksilver 2023

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - To tutaj

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe