Reklama
ReklamaTSA

Poznajemy mazurskie miasta – co warto zobaczyć w Piszu?

Bieżące12 marca 2023, 8:53Komentarzy: 1
Poznajemy mazurskie miasta – co warto zobaczyć w Piszu?
 fot. mazury24.eu

Pomału zaczynamy zbliżać się do rozpoczęcia kolejnego sezonu turystycznego na Mazurach. Stali bywalcy tego regionu z pewnością już wiedzą co i gdzie tu warto spenetrować. Jeśli jednak na Mazurach pojawiacie się od niedawna lub planujecie swój „pierwszy raz” – podpowiadamy, gdzie warto dotrzeć i co zobaczyć.

Tym razem prezentujemy Wam miasto Pisz na Mazurach i przypominamy co warto to zobaczyć, gdzie się wybrać.

Urokliwy, mazurski Pisz - miejscowość o bogatej historii, ciekawych zabytkach, oferujące turystom wiele wspaniałych doznań podczas pobytu.

Miasto znajduje się nad jeziorem Roś, a przez Pisz przepływa rzeka Pisa. Niedaleko zaś znajduje się jezioro Śniardwy. Miejscowość zaś otoczona jest urokliwą Puszczą Piską. To idealne miejsce na spędzenie na Mazurach weekendu, a może nawet dłuższego czasu?

Pisz to wspaniałe miejsce wypoczynku dla wszystkich tych, którzy preferują aktywną formę urlopu (wycieczki rowerowe, piesze, spływy kajakowe) i uwielbiają kontakt z przyrodą. Pisz to przede wszystkim miasto wręcz ociekające historią.

Już w 160 r. n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki o osiądzie pruskiego plemienia Galindów w tym miejscu. Co ciekawe ta informacja została zamieszczona w pracy geografa z Aleksandrii Klaudiusza Ptolemeusza. Osada, jak wiele podobnych miejscowości zamieszkiwanych przez pogańskich Prusów, została zajęta przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego. W 1645 r. Pisz otrzymał prawa miejskie nadane przez elektora Fryderyka Wilhelma I. Więcej historycznych ciekawostek oferuje Muzeum Ziemi Piskiej, które będąc w mieście po prostu trzeba odwiedzić.

Miłośnicy odpoczynku na łonie natury, choć niekoniecznie preferujący wysiłek fizyczny, mogą skorzystać z wycieczek turystycznym statkiem „Smętek”, których chętnych zabierze w rejsy po jeziorach Roś, Seksty czy Śniardwy. Widoki i wrażenia niezapomniane.

Ci, którzy preferują bardziej aktywny styl wypoczynku mogą zdecydować się na spływ kajakami rzeką Pisą lub żeglugę po okolicznych jeziorach.

Samo otoczenie Puszczy Piskiej powoduje, że turyści uwielbiający piesze i rowerowe wędrówki znajdą tu na pewno coś dla siebie. Możemy liczyć na wspaniałe widoki wiekowych drzew, które otaczają niewielkie jeziorka.

Noclegi turyści znajdą w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i polu namiotowym przy ekomarinie. Tam też znajduje się bogata infrastruktura sportowa, pomost dla wędkarzy oraz prawdziwa żeglarska tawerna.

Pisz to również świetne miejsce dla miłośników odpoczynku na plaży i kąpieli wodnych. Zmodernizowane w 2013 r. kąpielisko miejskie przy jeziorze Roś oferuję wspaniałą plażę, wygodne i bezpieczne zejście do wody, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, plac zabaw, zadaszone wiaty.

Będąc w Piszu warto również zobaczyć:

 • Ratusz z 1900 roku,
 • Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z 1843 roku, w środku znajduje się piękny ołtarz z XVII w.
 • Ruiny zamku krzyżackiego przy ul. Gizewiusza.
 • Muzeum Ziemi Piskiej.
 • Dom przy Rybackiej 8 z XVIII w.
 • Kamienną babę stojącą na placu Daszyńskiego.
 • Wieżę ciśnień z 1907 roku.


A jakie Wy macie wspomnienia czy refleksje odnośnie Pisza na Mazurach? Podzielcie się nimi w komentarzach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 43

 • 32
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts