ReklamaA1 - Gertis

Poznajemy Mazury. Co warto wiedzieć o „równiku mazurskim”?

Bieżące12 marca 2023, 8:35
Poznajemy Mazury. Co warto wiedzieć o „równiku mazurskim”?
 fot. mazury24.eu

To najkrótszy kanał na Mazurach - ma zaledwie 110 metrów. Łączy ze sobą dwa akweny: Jagodne i Boczne. Ponieważ przebiega tu umowny dział wód pomiędzy dorzeczami Wisły i Pregoły, kanał często nazywany jest „Równikiem Mazurskim”.

Kilka dni temu udało nam się wzbić dronem nad Kanał Kula. Pokazujemy go od strony jeziora Bocznego oraz Jagodnego. Czy wiecie, że w zatoce Kula wybijają podwodne źródła, które powodują, że latem woda w jednym miejscu jest zdecydowanie chłodniejsza, a zimą... cieplejsza?

Na wschodnim brzegu kanału umiejscowione jest pole biwakowe. Tam można zacumować jacht czy dokonać niezbędnych napraw łodzi. Jest to także idealne miejsce do zorganizowania szkoleń żeglarskich, obozów harcerskich, rajdów, spływów kajakowych. To również świetne miejsce dla wędkarzy, ponieważ istnieje tu możliwość wykupienia zezwoleń na połów.

Przez kanał przechodzi trasa łącząca drogę z Kozina do Bogaczewa. Ta z kolei łączy się z drogą biegnącą z Jagodnego Wielkiego do Rydzewa.

Warto tu również zwrócić uwagę na pozostałości umocnień wojskowych z czasów dwóch ostatnich wojen światowych. W ich skład wchodziła bateria artyleryjska, która znajduje się na brzegu jeziora. Posiadała stanowiska dla 12 dział. W centralnym miejscu znajdował się schron pogotowia – obecnie to dziura w ziemi. Zaplecze baterii zajmuje cmentarz ewangelicki z początku XX wieku i mała mogiła zbiorowa z 1945 roku.

Ciekawostką jest fakt, że cmentarz wzniesiono w miejscu starego grodziska Prusów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Nowy Harsz