ReklamaA1 - Stranda Jesień

Prace modernizacyjne na rzece Węgograpie

BieżąceInwestycje30 września 2021, 7:08Komentarzy: 1
Prace modernizacyjne na rzece Węgograpie
 fot. mazury24.eu

Celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie brzegów rzeki Węgorapy przed rozmywaniem spowodowanym zarówno przez naturalne procesy powodujące erozję brzegu, jak i przez jednostki pływające. Prace mają także na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi poprzez uzyskanie odpowiedniej głębokości tranzytowej i szerokości drogi wodnej.

Rzeka Węgorapa to rzeka żeglowna w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich, która jest częścią szlaku żeglownego Pisz - Węgorzewo. Około 1 km poniżej wylotu z jeziora Mamry rzeka skraca bieg Kanałem Węgorzewskim, odcinając starorzecze sztuczną wysepką. Następnie kanał ponownie łączy się ze starorzeczem i wpływa do odcinka portowego w mieście Węgorzewo.

Odcinek miejski ma długość około 800 m i kończy się na jazie „Zamek” który podpiętrza wodę na odcinku portowym w Węgorzewie do wymaganego stanu wody żeglownej i reguluje odpływ do dolnego stanowiska na nieżeglownym już odcinku rzeki Węgorapy.

Prace będą polegały na rozbiórce istniejących, zniszczonych, niespełniających swojej funkcji umocnień brzegowych i wykonaniu nowego umocnienia brzegów rzeki Węgorapy, a także na naprawie zniszczonych umocnień – spełniających swoje funkcje techniczne oraz na odbudowie kamiennej kierownicy i na nadbudowie istniejącego narzutu kamiennego.

– Ta długo wyczekiwana inwestycja z pewnością poprawi bezpieczeństwo oraz jakość żeglugi i turystyki wodnej, przyczyni się także do zwiększenia atrakcyjności turystycznej naszej gminy i rozwoju społeczno-gospodarczego – podkreśla burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski.

Celem jest zabezpieczenie brzegów rzeki Węgorapy przed rozmywaniem spowodowanym zarówno przez naturalne procesy powodujące erozję brzegu, jak i przez jednostki pływające na wodach rzeki Węgorapy. Przedsięwzięcie ma także na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi poprzez uzyskanie odpowiedniej głębokości tranzytowej i szerokości drogi wodnej.

Projekt jest realizowany na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz na podstawie umowy dofinansowania ze środków EFRR zawartej z Urzędem Marszałkowskim w Olsztynie.

Na podstawie UM Węgorzewo.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - HeydayBoats

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy