ReklamaA1 - Sailing Machine

Problemy na Mazurach – brudne jeziora a wokół pełno śmieci

Bieżące25 listopada 2020, 13:45
Problemy na Mazurach – brudne jeziora a wokół pełno śmieci
 fot. Dr Albin/facebook

Kolejne akcje typu „sprzątanie Mazur” pokazują jeden, smutny obraz. Ten przepiękny region jest pełen brudu i zanieczyszczeń – dotyczy to zarówno jezior, jak i terenów leśnych. Kolejne inicjatywy mieszkańców dają efekt w postaci potężnych worów i kontenerów pełnych śmieci.

Ostatnia akcja sprzątania Mazur na półwyspie Szeroki Ostrów pokazała ten problem jak na dłoni. Efekt to cała hałda śmieci zebranych podczas „spaceru” po tym terenie.

Mazury pełne śmieci

- Choć w akcji uczestniczyło łącznie 11 osób, to nie udało nam się uprzątnąć wszystkiego. Zarówno na samej wyspie, jak i przed wjazdem na groblę, wciąż znajduje się mnóstwo śmieci. Według naszych szacunków zebrane śmieci są tylko niewielką częścią wszystkich pozostawionych – piszą organizatorzy akcji. - Znaleźliśmy: szklane butelki, baterie, strzykawki, plastikowe opakowania, opony, grille, materace do pływania, pampersy, eternit, sznurki, puszki, słoiki, pułapki na owady, buty, ubrania, części samochodowe, meble i wiele wiele innych. Śmieci tego rodzaju stanowią duże zagrożenie dla organizmów żywych i środowiska. Opakowania szklane stanowią natomiast ogromne zagrożenie pożarem!

Naszą akcją chcieliśmy pokazać skalę tego lokalnego problemu, ale co najważniejsze, chcieliśmy poruszyć temat, który był skutecznie zakopywany przez Miasto Pisz. Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z Panią Sołtyską, temat nielegalnych wysypisk śmieci w Zdorach był zgłaszany już 2 lata temu. Gmina miała podjąć kroki by uregulować sytuację z właścicielami półwyspu. Nie wiemy, dlaczego problem nie został rozwiązany. Pani Sołtyska powiedziała, że otrzymała informację, by mieszkańcy sami posprzątali teren na własny rachunek – dodają organizatorzy akcji. - Zdory są piękną, malowniczą miejscowością, jeszcze z czasów Prusów Wschodnich. Odwiedza ją masa turystów z całej Polski. Można śmiało powiedzieć, że miejscowość tę, poza rolnictwem, charakteryzuje także działalność turystyczna. W sezonie turystycznym śmieci pozostawiane są nie tylko wyspie, ale też piętrzą się obok przystanku autobusowego w Zdorach, utrudniając życie lokalnym mieszkańcom. Dlaczego w samych Zdorach nie można znaleźć kontenerów na selektywne odpady czy baterie, tak toksyczne dla środowiska?!

Osoby sprzątające półwysep informację na temat swoich spostrzeżeń przesłali do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Olsztynie.

- Poprosimy WIOŚ także o wnikliwszą analizę zaniechań na tym cennym przyrodniczo terenie – dodają.

Więcej informacji o akcji na stronie organizatora: https://www.facebook.com/serwisDrAlbin/

Brudne mazurskie jeziora i kanały

Nie tylko tereny leśne, zielone są miejsce wyrzucania śmieci czy nawet składowisk odpadów. Również stan wód mazurskich jezior pozostawia wiele do życzenia.

Wielokrotnie informowaliśmy o akcjach płetwonurków w celu oczyszczania dna poszczególnych mazurskich akwenów. Alarmowaliśmy również, że potężnym problemem są nieczystości, które zostają spuszczane do wód jezior z łodzi.

Jak wskazuje najnowszy raport Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich na 161 portów mazurskich, jedynie 33 ma możliwość opróżniania toalet chemicznych. 12 ekomarin posiada pompy do opróżniania zbiorników z większych jachtów żaglowych oraz tzw. pływających domów.

Eksperci fundacji szykują plan budowy sieci punktów odbioru ścieków, która mogłaby powstać za dotacje z UE.

Problem śmieci na Mazurach i w mazurskich jeziorach sam nie zniknie. Tu potrzebne jest szerokie i intensywne, wspólne działanie lokalnych samorządów, samorządu województwa oraz mieszkańców i turystów.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 5
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów