ReklamaA1 - Piękny Brzeg

Program "Kolej plus" szansą dla Mazur

Inwestycje5 czerwca 2020, 7:00Komentarzy: 2
Program "Kolej plus" szansą dla Mazur
 fot. polskieradio.pl

Program „Kolej plus” to szansa na reaktywacje zapomnianych połączeń kolejowych na Mazurach. O pieniądze na remont linii do Kętrzyna będą ubiegać się m.in. węgorzewskie samorządy. Właśnie ruszył nabór wniosków do programu, który gwarantuje dofinansowanie inwestycji w wysokości 85 proc.

Linia kolejowa Ełk-Pisz-Szczytno jeszcze kilka lat temu miała zostać zlikwidowana. Po odbudowie wróciła do rozkładów jazdy. Na całej trasie można zobaczyć nowe stacje. Kolejne, dzięki funduszowi prezydenta Andrzeja Dudy, pojawią się w sześciu mazurskich miejscowościach m.in. Karwicy i Pasłęku.

- W skali kraju pan prezydent przeznaczył miliard złotych. Mówimy o 200 przystankach, peronach. Czasami są za krótkie, zdewastowane. To punktowe inwestycje - mówi Paweł Czemiel, doradca ministra infrastruktury.

To początek planu odbudowy kolei na Mazurach: - Dzięki decyzjom, które zapadały w ostatnich latach, trasa Rail Baltica przebiega przez Olecko. Nic już jej nie przerwie - mówi Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyński, zarząd PKP Telkol Sp. Z o. o.

Aktualnie do Olecka docierają tylko pociągi towarowe. Połączenie do Ełku zawieszono 8 lat temu. Program „Kolej plus’ to szansa nie tylko na powrót pociągów na odcinku Ełk - Olecko, ale też na obudowę nieczynnej linii do Gołdapi.

- Zawsze mówiło się, że największym problemem są pieniądze. Dziś rozwiązujemy ten problem w 85 proc. - dodaje Paweł Czemiel.

Wysokie dofinansowanie może nie wystarczyć, bo brakujące 15 proc. będą musiały zapewnić samorządy. Politycy zaapelowali do wszystkich samorządów, w tym wojewódzkiego, o szeroką koalicję w sprawie przywracania kolei. Na takie wsparcie liczy Węgorzewo, które od lat zabiega o reaktywację nieczynnej linii do Kętrzyna.

W całej Polsce na program „Kolej Plus” przeznaczono łącznie 6,6 mld złotych. Nabór wniosków ruszył 25 maja. Samorządy mają na to 90 dni.

źródło: TVP Olsztyn

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Ever Boats