ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Promenada w Mikołajkach „Modernizacją Roku”?

BieżąceInwestycje25 kwietnia 2021, 7:59Komentarzy: 3
Promenada w Mikołajkach „Modernizacją Roku”?
 fot. Arkadiusz Skrodzki

Trwa Ogólnopolski Konkurs na Modernizację Roku i Budowę XXI w. Wśród zgłoszonych projektów jest modernizacja promenady nad jeziorem Mikołajskim. Można głosować na mazurską inwestycję – a przy okazji zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Budowa nabrzeża nad Jeziorem Mikołajskim, wraz z przebudową promenady wzdłuż ulicy Kajki i 3 Maja stanowiła składową projektu: "Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych WJM wraz z budową śluzy Guzianka II i remontem śluzy Guzianka I/Etap IIA – udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy”, którego Inwestorem była Gmina Mikołajki.

Generalnym wykonawcą tej największej, w powojennej historii miasta inwestycji była Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska. Prace prowadzone były od września 2018 r. do września 2020 r.

W ramach inwestycji: przebudowano łącznie 1526 m nabrzeża, z rozbudową o 2 metry w głąb wody, wybudowano 10 publicznych pomostów stałych oraz 5 publicznych pomostów pływających pozwalających na cumowanie dużych jednostek.

W pomostach umiejscowiono instalacje elektryczne i wodociągowe ułatwiające pobyt żeglarzom. Wybudowano 3 stanowiska postojowe dla statków i 32 dla łodzi wędkarskich oraz 2 slipy. Utworzono system zarządzania mariną do obsługi 141 stanowisk postojowych dla jachtów, uzupełniony o 34 dystrybutory wody i prądu do obsługi cumujących jachtów. Wykonano nowe nawierzchnie drogowe o łącznej powierzchni 11 454 m2; uzupełniono je o drewniane nawierzchnie dla ruchu pieszego, wykonano dwa budynki socjalne i cztery wiaty wypoczynkowe; budynki socjalne zostały w pełni wyposażone m.in. w sanitariaty, przebudowano infrastrukturę podziemną, a także sieci sanitarne, elektryczne i teletechniczne.

Inwestycja uzupełniona została o roślinność oraz szereg obiektów małej architektury. Wśród nasadzeń dominują kasztanowce białe, olchy czarne i brzozy pożyteczne. Drzewa uzupełniono donicami i skrzyniami z bylinami. Całość prezentuje się nowocześnie i przytulnie. Wygodne ławy z drewna zachęcają do odpoczynku nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego.

Promenada została zaprojektowana i wykonana z myślą o korzystaniu z niej przez osoby niepełnosprawne. Wzdłuż całej jej długości, w sąsiedztwie krawędzi nabrzeża wykonano w nawierzchni pas z płyt ostrzegawczych dla osób niewidomych i niedowidzących, spacerując po promenadzie znaleźć można tablice informacyjne o szlaku Wielkich Jezior Mazurskich m.in. w języku Braille’a, a budynki sanitariatów przystosowane są dla osób poruszających się na wózkach.

Głosować można tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Tło Dla Mew