ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Protest przeciwko zmianie wariantu budowy trasy S16 na Mazurach

BieżąceInwestycje26 marca 2024, 9:09Komentarzy: 14
Protest przeciwko zmianie wariantu budowy trasy S16 na Mazurach
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Niektórzy mieszkańcy dwóch mazurskich miast – Rynu i Mrągowa protestowali przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Protestujący sprzeciwiają się planowanej zmianie trasy S16 na inny wariant.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wariant B przebiegu przyszłej trasy ekspresowej przez Mazury, zaproponowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, przecina teren Natura 2000 Mazurska Ostoja Żółwia Baranowo, utworzony w celu ochrony unikalnej i zagrożonej populacji żółwia błotnego. Wobec tego faktu GDDKiA w Olsztynie postanowiła zarekomendować do realizacji wariant C. Ta opcja zakłada przebieg drogi ekspresowej bliżej miasta Ryn.

Jarosław Kociałkowski z Komitetu Ochrony Ziemi Ryńskiej informował już, że lokalna społeczność nie sprzeciwia się modernizacji drogi, ale protestuje przeciw jednemu z trzech wariantów, tak zwanemu wariantowi C najbardziej wysuniętemu na północ, przebiegającemu niedaleko Rynu. Wariant zakłada przebieg trasy od Mrągowa na północ, w pobliżu Muntowa przecina jezioro Juksty, a niedaleko Notystu Wielkiego przechodzi przez jezioro Tałty, po tym przechodzi na południe do miejscowości Woźnice.

- Jest on najdroższy, najbardziej ingeruje w środowisko, nie ma dróg dojazdowych, które trzeba będzie wybudować od podstaw. Jesteśmy przeciwko trwonieniu pieniędzy podatników - ocenił.

Edward Waśkiewicz, lider Stowarzyszenia Ochrony Krajobrazu Ziemi Mrągowskiej i Ryńskiej, zwraca uwagę, że propozycja ta zagrozi innym wartościowym terenom. Wskazał, że tereny zamieszkiwane przez żółwie znajdują się również przy jeziorze Juksty, gdzie granice obszaru Natura 2000 zostały wytyczone. Podkreślił, że żółwie błotne występują zarówno w obrębie tego obszaru, jak i poza nim.

Droga nr 16 jest ważnym połączeniem komunikacyjnym łączącym zachodnią i wschodnią część regionu Warmii i Mazur. Ostatnie lata przyniosły modernizację odcinka z Olsztyna do Borek Wielkich koło Mrągowa, a kolejny etap modernizacji, obejmujący odcinek z Borek Wielkich do Mrągowa, ma zostać zakończony w połowie przyszłego roku. Trwają obecnie prace nad planami dalszej rozbudowy trasy w kierunku Orzysza i Ełku, co spotyka się z lokalnymi protestami i wątpliwościami co do wyboru najodpowiedniejszego wariantu przebiegu drogi.

Źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz