ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Protesty nie pomogą. Rząd zdecydował o budowie „ekspresówki” przez Mazury

BieżąceInwestycje18 maja 2023, 9:35Komentarzy: 17
Wizualizacja drogi S16 przez Mazury.
Wizualizacja drogi S16 przez Mazury. fot. GDDKiA w Olsztynie.

Wszystko wskazuje na to, że droga ekspresowa S16 przez Mazury powstanie, nawet pomimo zgłaszania protestów do jej lokalizacji. Rząd jest zdecydowany na taką inwestycję i nadaje jej charakter priorytetowy.

Droga S16 będzie budowana na całym odcinku jako ekspresowa, ze względów wojskowych i bezpieczeństwa.

- To trasa nazywana "komunikacyjnym kręgosłupem" regionu - powiedział w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wicepremier podkreślił, że "chodzi o logistykę, transport wojskowy i zaopatrzenie dla jednostek wojskowych polskich, amerykańskich i NATO".

Dodał, że odpowiednia ustawa przyjęta przez Radę Ministrów skierowana zostanie do parlamentu. Jak wskazał, droga ekspresowa będzie stanowić impuls dla gospodarki i będzie stanowić ważny atut dla turystyki, bo ułatwi przyjazdy na Warmię i Mazury.

- Przebieg tej drogi budzi liczne protesty i niezadowolenie części samorządów i przyrodników. Obawiają się oni, że droga w proponowanym przez drogowców kształcie przyczyni się do degradacji Mazur i jej środowiska naturalnego - informuje "Gazeta Wyborcza".

Olsztyńska "Wyborcza" dodaje, że w ramach inwestycji "drogowcy wskazali do realizacji tzw. wariant B - zbliżony do obecnej trasy 'szesnastki' i zakładający budowę mostu przez południową część jeziora Tałty, tuż koło Mikołajek".

Aktualnie trwają konsultacje, które mają doprowadzić do wydania decyzji środowiskowej.

Protesty nie pomogą. Rząd zdecydował o budowie „ekspresówki” przez Mazury

Droga S16 to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. W regionie łączy najważniejsze miasta, takie jak Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda, z trasami układu południkowego. W przyszłości S16, wraz z układem dróg S5, S7, S10, S51 i S61, stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na tej drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.  Realizacja zadania zakończy się pod koniec 2023 roku.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 12
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Odysseya Yachts