ReklamaA1 Stranda Wiosna

Przed Wszystkimi Świętymi. Dojazd do mazurskich cmentarzy

30 października 2023, 9:34
Przed Wszystkimi Świętymi. Dojazd do mazurskich cmentarzy
 fot. Warmińsko-Mazurska Policja.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych (1 listopada). Wielu z nas ruszy na groby swoich najbliższych, którzy są pochowani na różnych cmentarzach na terenie Mazur. W najbliższym okresie zmieni się organizacja ruchu przy mazurskich nekropoliach i warto wiedzieć na jakie utrudnienia możemy natrafić.

Przed dniem Wszystkich Świętych na wielu drogach dojazdowych do cmentarzy na Mazurach zmieni się organizacja ruchu. Prezentujemy więc najważniejsze informacje w tej sprawie.

W związku ze spodziewanym wzmożonym ruchem na drogach krajowych w okresie Wszystkich Świętych GDDKiA informuje, że nie przewiduje znaczących zmian w organizacji ruchu w sąsiedztwie cmentarzy.

Ruch na drogach krajowych odbywać się będzie jak dotychczas, natomiast zmian organizacji ruchu należy się spodziewać na drogach krzyżujących się z krajówkami. Spowoduje to ograniczenie możliwości zjazdu i wjazdu na drogę krajową oraz wprowadzenie zakazu zatrzymywania się w sąsiedztwie cmentarzy.

Iława DK16

Z ulicy Ostródzkiej w ciągu drogi krajowej nr 16 nie będzie można skręcić w drogę biegnącą wzdłuż cmentarza znajdującą się w pobliżu rzeki Iławka. Zostaną ustawione znaki zakazu skrętu w lewo i w prawo (B-21 i B-22) oraz zakazu ruchu (B-1). Ruch na drodze krajowej pozostanie bez zmian.

Sorkwity DK16

W związku z budową S16 dawny dojazd do cmentarza z drogi krajowej nr 16 został zlikwidowany. Dojazd do cmentarza możliwy jest jedynie z drogi gminnej w kierunku miejscowości Stary Gieląd. Na dojeździe do Sorkwit z kierunku Olsztyna została oznaczona trasa objazdowa z DK16 na drogę gminną do m. Stary Gieląd, prowadzącą do cmentarza.

Kosewo DK16

Na drodze krajowej nr 16 w sąsiedztwie cmentarza zostanie ustawiony znak zakaz zatrzymywania się (B-36).

Mikołajki DK16

Na drodze krajowej nr 16 w sąsiedztwie cmentarza zostanie ustawiony znak zakaz zatrzymywania się (B-36).

Węgorzewo DK63

W związku z wprowadzeniem ruchu jednokierunkowego na ul. Turystycznej w Węgorzewie na drodze krajowej nr 63 (ul. Armii Krajowej) zostaną ustawione znaki zakazu skrętu w lewo i w prawo (B-21 i B-22).

Początek obwodnicy Gołdapi – przejście graniczne w Gołdapi DK65

Na odcinku drogi krajowej nr 65 o długości 600 m wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się oraz ograniczenie do 50 km/h.

Obwodnica Gołdapi DK65

W obrębie skrzyżowania z ul. Gumbińską zostanie ustawione dodatkowe oznakowanie D-18 (parking) wskazujące miejsce parkingowe przy pawilonie handlowym oraz miejsce parkingowe wyznaczone, jak co roku przez Straż Miejską z Gołdapi w obrębie wymienionego skrzyżowania.

Kowale Oleckie DK65

Na drodze krajowej nr 65 w sąsiedztwie cmentarza zostanie ustawiony znak zakaz zatrzymywania się (B-36).

Gąski DK65

Na odcinku drogi krajowej nr 65 o długości 600 m wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się (B-36) po obu stronach drogi oraz ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Szczytno DK57

Na drodze krajowej nr 57 w sąsiedztwie cmentarza planowane jest ręczne kierowanie ruchem przez Policję, w związku z czasowym otwarciem ul. Mazurskiej w Szczytnie.


Dojazd do cmentarza w Ełku

Projekt tymczasowej organizacji ruchu obowiązywał będzie dnia 01.11.2023 r. od godz. 06.00 do godz.20.00.

Zamknięta dla ruchu pojazdów będzie ul. Cmentarna. Na skrzyżowaniu ulic Norwida- Matejki (nowo wybudowane rondo) zostanie ustawiony znak zakaz ruchu, informujący o braku możliwości wjazdu na odcinku od ul. Matejki do ul. Cmentarnej - wzdłuż muru cmentarza. Na niektórych odcinkach dróg w okolicy cmentarzy będą ustawione dodatkowe znaki (np. zakazu zatrzymania, nakazy skrętu), dlatego należy zwracać uwagę na oznakowanie drogowe.

Ponadto przejazd i przejście pomiędzy ulicami Cmentarną a Towarową będą niedostępne dla ruchu.

Na części odcinków przy cmentarzach prowadzone są obecnie roboty drogowe i droga jest oznakowana przez firmę wykonującą prace.


Dojazd do cmentarza w Giżycku

Z dniem 31 października 2023 r. od godz.: 10:00 do dnia 3 listopada do godz.: 10:00 zostaną wprowadzone czasowe zmiany w organizacji ruchu. Celem wprowadzonych czasowych organizacji ruchu jest przede wszystkim upłynnienie ruchu w okolicy cmentarza komunalnego w okresie świąt oraz likwidacji utrudnień możliwych do wystąpienia w okresie wzmożonego ruchu.

Na ul. Królowej Jadwigi, odcinek od ronda w kierunku skrzyżowania z ul. Kazimierza Wielkiego po prawej stronie będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Zakaz nie dotyczy zatok postojowych. Taki zakaz będzie również obwiązywał na odcinku ul. Wodociągowej, poczynając od ronda do skrzyżowania z ulicą 1-go Maja.

Samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch będą usuwane na koszt właściciela.

Na ul. Obwodowej droga krajowa nr 63, odcinek od ronda Solidarności do skrzyżowania z Aleją Lipową będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania po obu stronach drogi, samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniają ruch będą usuwane na koszt właściciela.
 

Dojazd do cmentarza w Gołdapi

Spodziewane utrudnienia w ruchu wystąpią na drodze krajowej nr 65 na odcinku Gołdap przejście graniczne z Federacją Rosyjską w okolicy cmentarza komunalnego przy ul. Gumbińskiej, na drodze wojewódzkiej W-651 w miejscowości Dubeninki – cmentarz przy ul. Dębowej, na drodze wojewódzkiej W-650 trasa Gołdap – Grabowo, cmentarz w Grabowie.

W rejonie cmentarza przy ul. Gumbińskiej parking samochodowy znajduje się na ulicy Zadumy. Nie będzie możliwe parkowanie pojazdów na drodze dojazdowej do parkingu.

W Grabowie miejsca parkingowe znajdować się będą w okolicy cmentarza oraz na parkingu przy kościele. Pojazdy będzie można parkować również na placu parkingowym w pobliżu miejscowej szkoły.

W Dubeninkach miejsca parkingowe znajdować się będą przy cmentarzu, Urzędzie Gminy jak również na parkingu przy kościele. Pojazdy będzie można parkować na bocznej drodze znajdującej się za cmentarzem komunalnym.
 

Dojazd do cmentarza w Kętrzynie

W dniu 31 października od godz. 18:00 w Kętrzynie na ulicach w obrębie cmentarzy zostanie zmieniona organizacja ruchu w szczególności poprzez ustawienie znaków zakazu zatrzymywania się i postoju pojazdów. Ponadto na ulicy Sadowej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy.

Kierowcy, którzy zdecydują się na poruszanie samochodem - dostępny będzie parking przy markecie "Netto" na ul. Budowlanej.

W dniu 1 listopada 2023 roku mogą wystąpić czasowe utrudnienia w Ruchu Drogowym związane m.in. z anomaliami pogodowymi oraz natężeniem ruchu na odcinku drogi od ul. Ogrodowej w Kętrzynie do Cmentarza Komunalnego w Nowej Wsi Kętrzyńskiej.
 

Dojazd do cmentarza w Mrągowie

W terminie od 25.10.2023 r. do 02.11.2023 r., nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicach miasta Mrągowa.

Od 25 października do 2 listopada obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się na ul. Rynkowej i ul. Brzozowej – przed dojazdem do skrzyżowania tych ulic.

Od 25 października do 2 listopada na odcinku ul. Młodkowskiego w okolicach cmentarza obowiązywać będzie obustronny zakaz zatrzymywania oraz ograniczenie prędkości do 30km/h.

Od 31 października do 2 listopada zostanie wyłączony z użytkowania parking przy dolnej płycie cmentarza w Polskiej Wsi, dopuszczony będzie jedynie ruch pojazdów komunikacji miejskiej oraz pojazdów uprawnionych.

Zatrzymywanie się pojazdów w okolicach cmentarzy, będzie możliwe tylko na oznakowanych parkingach oraz przygotowanych terenach, na które na bieżąco kierować będą funkcjonariusze Policji.

1 listopada – ul. Brzozowa będzie wyłączona z ruchu na odcinku od skrzyżowania z ul. Mrongowiusza do skrzyżowania z ul. Rynkową.

Zatrzymywanie się pojazdów w okolicach cmentarzy, będzie możliwe tylko na oznakowanych parkingach oraz przygotowanych terenach.

W okresie świąt Wszystkich Świętych podróż samochodem na cmentarz może być kłopotliwa, dlatego Urząd Miejski w Mrągowie zachęca do podróży bezpłatną komunikacją miejską. 31 października i 1 listopada 2023 roku będzie funkcjonować specjalna oferta dowozowa na Cmentarz Komunalny w Polskiej Wsi, liniami C1- C4, skomunikowanymi ze wszystkimi kierunkami miasta.


Dojazd do cmentarza w Olecku

Z uwagi na wzmożony ruch zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywała od 26 października do 6 listopada.

W Olecku na ul. Gołdapskiej wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30 km/h. W tym rejonie odwiedzającym olecki cmentarz zostanie wyznaczony parking przy sklepie Biedronka.

Natomiast w rejonie cmentarza pomiędzy miejscowościami Ślepie i Gąski zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się po obu stronach drogi oraz stopniowe ograniczenie prędkości od 70 do 50 km/h.

W Kowalach Oleckich na ul. Kościuszki, na trasie Gołdap – Olecko, na drodze krajowej nr 65, będzie wprowadzony zakaz zatrzymywania się na poboczu drogi po stronie cmentarza.
 

Dojazd do cmentarza w Rucianem-Nidzie

Biorąc pod uwagę zwiększone natężenie ruchu przy cmentarzach w dniu 1 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Na terenie powiatu piskiego będą one miały miejsce jedynie w Rucianem-Nidzie.

W dniu 1 listopada na ul. Cichej w Rucianem – Nidzie, na odcinku drogi od ul. Dworcowej do ul. Mazurskiej, będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy w stronę Guzianki z możliwością parkowania po jednej stronie. Tym samym wzdłuż ul. Dworcowej, na terenach kolejowych, utworzone będą parkingi.

Tego dnia na ul. Cichej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po lewej stronie jezdni z możliwością parkowania na prawym pasie.

Zmiana organizacji ruchu w Rucianem- Nidzie będzie obowiązywała tego dnia w godz.7.00-16.00.
 

Dojazd do cmentarza w Szczytnie

Jak co roku nastąpi czasowa zmiana organizacji ruchu drogowego w rejonie ulic Reja i Mazurskiej w Szczytnie.

Wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ulicy Reja w kierunku ulicy Mazurskiej, ulicy Mazurskiej od skrzyżowania z ulicą Reja w kierunku ulicy Śląskiej oraz na łączniku ulic Mrongowiusza i Mazurskiej;

Wprowadzony zostanie „zakaz zatrzymywania” na ulicy Reja po prawej stronie poruszając się od ulicy Kętrzyńskiego, na ulicy Mazurskiej po lewej stronie poruszając się od skrzyżowania z ulicą Reja oraz na łączniku ulic Mrongowiusza z Mazurską po lewej stronie poruszając się od ulicy Mrongowiusza;

Wprowadzenie „zakazu zatrzymywania” po obu stronach ulicy Mrongowiusza, na odcisku od łącznika z ulicą Mazurską do zjazdu na teren bazy byłego „WODROLU”, z dopuszczeniem parkowania pojazdów na poboczu, po prawej stronie w kierunku Mrągowa;

Otwarty zostanie wyjazd z ulicy Mazurskiej bezpośrednio na ulicę Śląską.

Czasowa zmiana organizacji ruchu w rejonie ulic Reja i Mazurskiej w Szczytnie obowiązywać będzie od dnia 31.10.23 r. od godz. 07:00 (wtorek) do dnia 02.11.23 r. do godz. 07:00 (czwartek).


Dojazd do cmentarza w Węgorzewie

Zmiana organizacji ruchu drogowego w powiecie węgorzewskim na dzień 1 listopada 2023 roku.

W miejscowości Węgorzewo na ul. Turystycznej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. Natomiast w miejscowości Węgielsztyn - od cmentarza w kierunku wiaduktu – obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju po obu stronach jezdni.

Na podstawie informacji KWP Olsztyn, GDDKiA w Olsztynie.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina