ReklamaA1 - Przystań Nautica

Przedsiębiorcy i samorządowcy z Mazur chcą dłuższego weekendu majowego

Mazury a Covid 19Bieżące16 kwietnia 2021, 5:56Komentarzy: 2
Przedsiębiorcy i samorządowcy z Mazur chcą dłuższego weekendu majowego
 fot. mazury24.eu

W związku z przedłużającymi się restrykcjami dotyczącymi m.in. branży turystycznej, samorządy zrzeszone w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 wystosowały apel do premiera o rozważenie inicjatywy przesunięcia obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, a tym samym ustawowego dnia wolnego od pracy, na inny termin majowy. Pozwoliłoby to wydłużyć weekend, już bez zamkniętych podmiotów turystycznych i gastronomicznych.

- Wystąpiliśmy z apelem do Premiera RP o "przeniesienie" majówki na inny termin. Z nadzieją liczyliśmy na, przynajmniej częściowe, otwarcie branży turystycznej na okres tzw. majówki. Tak się nie stało. Stąd propozycja, która daje nadzieję na rozpoczęcie sezonu. Pierwsze dni maja przypadają na weekend, natomiast obchody Święta Konstytucji 3 Maja to poniedziałek. Prosimy o rozważenie wyjścia z inicjatywą przesunięcia obchodów, a tym samym ustawowego dnia wolnego od pracy, na inny termin majowy, tak by mimo wszystko wydłużyć weekend, już bez zamkniętych podmiotów turystycznych i gastronomicznych. Takie rozwiązanie sprzyja przedsiębiorcom turystycznym i turystom, którzy otrzymają możliwość wypoczynku „poza domem”, ale też i uczczenia jednego z najważniejszych polskich świąt, bez „twardych” restrykcji epidemiologicznych, z jakimi będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie – mówi burmistrz Mikołajek, Piotr Jakubowski.

Członkowie Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego, który publikujemy poniżej.

„Niedawno minął rok od czasu ogłoszenia stanu epidemiologicznego na terenie naszego kraju. Do dziś branża turystyczna była i jest zamknięta, z wyjątkiem krótkiego okresu wakacyjnego, w którym dopuszczono jej funkcjonowanie z dużymi ograniczeniami.

W tym czasie, po stratach jakie przyniosły kolejne fale pandemii, znaczna część obiektów przygotowana była na przyjęcie większych grup gości w okresie świąt i nowego roku oraz ferii zimowych. Jednak w związku z dalszym rozwojem pandemii i wprowadzonym zamrożeniem tej branży, tak się nie stało. Obiekty noclegowe, lokale gastronomiczne zostały pozamykane. Wraz z nimi różne firmy świadczące na ich rzecz usługi czy dostawy.

Sygnały jakie otrzymujemy od naszych przedsiębiorców są niepokojące. Odnotowują oni olbrzymie straty finansowe związane z koniecznością utrzymania infrastruktury i pracowników. Coraz powszechniejsze stają się informacje o zwolnieniach, a co gorsze o zamknięciach firm. Mamy rosnące obawy o to czy lokalne przedsiębiorstwa będą w stanie po tak głębokim kryzysie się odbudować. Jeśli nie, to po raz kolejny zaobserwujemy wypieranie lokalnego kapitału, zarówno tego ludzkiego jak i finansowego, z naszego i tak ubogiego regionu. Istnieje realne niebezpieczeństwo utraty doświadczonych pracowników tej branży, ponieważ po przekwalifikowaniu się, nie wrócą już do dotychczasowych zajęć.

Z nadzieją liczyliśmy na, przynajmniej częściowe, otwarcie branży turystycznej na okres tzw. majówki. W tym roku jest ona co prawda krótsza, ale tradycyjnie otwiera sezon turystyczny na Mazurach. W związku z przedłużeniem obostrzeń do 3 maja zwracamy się do Pana z propozycją, która daje nadzieję na rozpoczęcie sezonu. Pierwsze dni maja przypadają na weekend, natomiast obchody Święta Konstytucji 3 Maja to poniedziałek. Prosimy o rozważenie wyjścia z inicjatywą przesunięcia obchodów, a tym samym ustawowego dnia wolnego od pracy, na inny termin majowy, tak by mimo wszystko wydłużyć weekend, już bez zamkniętych podmiotów turystycznych i gastronomicznych. Wychodząc z taką propozycją, liczymy na luzowanie restrykcji jeszcze przed okresem wakacyjnym.

Takie rozwiązanie sprzyja przedsiębiorcom turystycznym i turystom, którzy otrzymają możliwość wypoczynku „poza domem”, ale też i uczczenia jednego z najważniejszych polskich świąt, bez „twardych” restrykcji epidemiologicznych, z jakimi będziemy mieli do czynienia w najbliższym czasie.

Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie ponadregionalne, nie wspierające wybranego regionu turystycznego, ale korzystne dla wszystkich. Pomysł pojawił się zresztą w środowisku miłośników aktywnego poznawania naszego kraju, a mianowicie olsztyńskim Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym.

W związku z powyższym apelujemy do Pana Premiera o rozważenie naszej propozycji. Jest ona pozytywną odpowiedzią, na problemy samorządów, przedsiębiorców z obszarów, gdzie turystyka stanowi ważną gałąź gospodarki, takich jak Mazury, ale i mieszkańców naszego kraju. Liczymy na Pana inicjatywę w tej sprawie.

Zarząd Stowarzyszenia „Wielkie Jeziora Mazurskie 2020”

Apel podpisali burmistrzowie Mikołajek, Giżycka, Pisza, Ruciane-Nidy i Orzysza.  

źródło: wielkiejeziora.pl

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina