ReklamaA1 - Stranda October

Przeprawa z Niegocina na Kisajno. Jak wygląda żegluga kanałem Niegocińskim?

Utrudnienia na szlakach WJMBieżące17 czerwca 2023, 8:03Komentarzy: 1
Przeprawa z Niegocina na Kisajno. Jak wygląda żegluga kanałem Niegocińskim?
 fot. mazury24.eu

Z portu Nowy Harsz przepłynęliśmy kanałem Niegocińskim i Piękna Góra, aby sprawdzić jak będzie wyglądała w sezonie 2023 jedyna możliwa przeprawa z Niegocina na Kisajno. Ponieważ kanał Łuczański przez Giżycko jest remontowany.

W trakcie trwania remontu kanał Łuczański będzie zamknięty dla użytkowników drogi wodnej. Żeglarze będą w tym okresie musieli korzystać z alternatywnej drogi, czyli tzw. Starego Kanału, który tworzą kanał Niegociński prowadzący z jeziora Niegocin na Tajty i dalej kanałem Piękna Góra na Kisajno.

- Postanowiliśmy przepłynąć tą drogę wodną, aby pokazać Wam jak to będzie wyglądało. Niestety przypuszczamy, że w tym sezonie kanał będzie miejscem (niestety) wielu kolizji, więc materiał ma charakter szkoleniowy i dla mniej doświadczonych żeglarzy i motorowodniaków powinien być obowiązkowy - informuje nasz reporter.

Ten sezon żeglarski na Mazurach będzie z pewnością wymagał od żeglarzy sporej dawki…cierpliwości. Remont przechodzą właśnie: Kanał Łuczański, śluzy – Guzianka I oraz Karwik. Jednak prace modernizacyjne tych szlaków wodnych są już niezbędne do ich prawidłowego dalszego funkcjonowania.

Remont Kanału Łuczańskiego ma unowocześnić oraz poprawić bezpieczeństwo jednej z głównych dróg wodnych na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, łączącej Niegocin z jeziorem Kisajno.

- Zakres przebudowy kanału Łuczańskiego, liczącego 2130 metrów długości, obejmuje rozbiórkę istniejącego i wykonanie nowego obustronnego ubezpieczenia brzegów na całym odcinku kanału. Na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Po obu brzegach kanału w rozstawie co 200 metrów zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną także nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Inwestycja uwzględnia również ubezpieczenie wejść do kanału od strony jeziora Niegocin i jeziora Kisajno, niewielką korektę trasy oraz wykonanie robót odmulających w celu odtworzenia drożności kanału dla żeglugi. Dodatkowo nastąpi odmulenie obu jezior na wylotach z kanału celem przywrócenia wymaganych parametrów drogi wodnej. Minimalna głębokość ma wynieść 1,6 metra – informuje firma Doraco, wykonawca remontu mazurskiego kanału.

Kanał Łuczański łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Obiekt powstał w latach 1765-1772. Ma długość 2130 m, średnią głębokość 1,9 m, szerokość 12-15 m. Korzystają z niego głównie statki Żeglugi Mazurskiej oraz żeglarze jachtowi płynący z południa i północy Mazur.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Lamdo
ReklamaA2 - Perła Mazur