ReklamaA1 - Przystań Nautica

Przewodnik po Mrągowskim Szlaku Turystycznym

Bieżące22 lipca 2020, 9:29
Przewodnik po Mrągowskim Szlaku Turystycznym
 fot. Centrum Informacji Turystycznej w Mrągowie

Gdzie w Mrągowie znajduje się XVIII-wieczny arsenał miejski? Jak nazywa się najbardziej znana mrągowska wódka? Która ulica jest reprezentacyjna? W którym miejscu stało kiedyś więzienie? Dlaczego właśnie w dawnym Mrągowie stacjonowała eksperymentalna jednostka broni maszynowej na początku XX w.?

Dlaczego pomnik tzw. mrągowskiego Rocha do dziś nie został ukończony? Gdzie znajdował się kirkut? Gdzie mieściła się siedziba gestapo? Więcej ciekawostek znajdziesz w wydanym przez Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej przewodniku historyczno – krajoznawczym po Mrągowie.

Mrągowo jako jedne z niewielu miast Warmii i Mazur posiada miejski szlak turystyczny. Szlak został wytyczony, by ułatwić zwiedzanie, a więc pokazać nie tylko atrakcje turystyczne miasta (np. zabytki, ciekawe miejsca), ale także ukształtowanie terenu, na którym położone jest miasto.

Jest przeznaczony zarówno dla turystów pieszych, jak i rowerowych. Oznakowany jest łapą niedźwiedzicy na białym kwadracie.

Szlak został oznakowany miejskim herbem, czyli łapą niedźwiedzia i ma długość 12 km: https://it.mragowo.pl/trasa-poznaj-mragowo,8,1111,pl.html

Mrągowo na tle innych mazurskich miejscowości wyróżnia się festiwalami i imprezami artystycznymi. Pod względem liczny wydarzeń dorównuje dużo większym miejscowościom. Należy tym samym do miast najczęściej prezentowanych w różnych stacjach telewizyjnych! Co jednak jeszcze wyróżnia Mrągowo?

Spośród wielu aspektów te najbardziej oczywiste, aczkolwiek najmniej znane lub najmniej uświadamiane to np. położenie miasta. Mrągowo leży pomiędzy morena denną a czołową. Na północ rozciągają się łąki i pola, a na południe Puszcza Piska, czyli jeden z największych kompleksów leśnych Polski.

W okolicy znajduje się kilka wąwozów, dużych wzniesień, jak np. Wielki Oz Mrągowski, ciąg jezior rynnowych Wielkiej Rynny Mrągowskiej (szlak kajakowy Dajny) a nawet Źródełko Miłości.

Kolejny wyróżnik to oryginalne, bo właściwie niezniszczone śródmieście. Dlatego w Mrągowie budynki mają cechy różnych stylów architektonicznych: neogotyku, secesji, neorenesansu, eklektyzmu, modernizmu, a nawet jeden obiekt jest dobrym przykładem architektury III Rzeszy.  Z architekturą związane są zabytkowe drzwi, których w mieście jest ponad 200 szt., a najstarsze są prawdopodobnie z XVIII wieku.

Publikacja zawierała dużo archiwalnych zdjęć oraz ciekawostek historycznych. By ułatwić orientację w Mrągowie u dołu stron z opisem trasy przedstawiono marszrutę. 

Autor przewodnika: Robert Wróbel. Wykorzystano zdjęcia archiwalne ze zbiorów Janusza Sibika oraz opisy zabytkowych, mrągowskich drzwi Bartosza Hellisa.

Ilość stron: 65
Cena: 5 zł

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina