ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Przyznano środki finansowe na ratowanie zabytków na Warmii i Mazurach

BieżąceHistoria20 maja 2023, 6:51
Przyznano środki finansowe na ratowanie zabytków na Warmii i Mazurach
 fot. mazury24.eu

Dotacje o łącznej wysokości 1,5 mln zł przyznał samorząd województwa warmińsko-mazurskiego na wykonanie prac związanych z ochroną zabytków w regionie. Dofinansowanie otrzymają 42 projekty z regionu, w tym również z Mazur.

Samorząd województwa rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na wykonywanie w 2023 r. prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. W budżecie województwa sejmik przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł, dofinansowanie otrzymają 42 przedsięwzięcia.

Największe kwoty - po 80 tys. zł - otrzyma parafia greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim na konserwację dwóch naściennych ikonografii Jerzego Nowosielskiego oraz rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Głotowie na zakończenie konserwacji polichromii na północnej ścianie kościoła.

Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Ostródzie przyznano 70 tys. zł na remont dachu kościoła w Łęgutach. A na kolejny etap konserwacji wnętrza kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie i konserwację lamperii tzw. ściany tęczowej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu tamtejsze parafie rzymskokatolickie otrzymają po 60 tys. zł.

Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury dostanie 55 tys. zł na zakończenie prac ratunkowych przy alegorycznym malowidle na tzw. podniebieniu schodów w XVII-wiecznym pałacu Lehndorffów w Sztynorcie.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Ognisty Ptak wieczór z winem

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo