ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Punkt widokowy nad Święcajtami z historią

Atrakcje30 lipca 2019, 12:50Komentarzy: 1
Widok ze wzgórza nad Święcajtami, obok cmentarza wojennego z I wojny światowej
Widok ze wzgórza nad Święcajtami, obok cmentarza wojennego z I wojny światowej fot. Mazury24

Pejzażami z tego miejsca można rozkoszować się bez końca i chłonąć mazurskie piękno wszystkimi zmysłami. Punkt widokowy na wzgórzu nad jeziorem Święcajty zachwyca krajobrazami o każdej porze roku.

Jadąc z Węgorzewa w stronę Giżycka, tuż za miastem, za Górą Konopki, musimy skręcić w prawo i jechać zgodnie ze znakami kierującymi na cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Do tego punktu dotrzeć można również z drugiej strony - z Węgorzewa ulicą Jasną, przed plażą miejską Kal skręcając w lewo, dalej drogą gruntową zgodnie z oznakowaniem kierującym na wspomniany cmentarz.

Na malowniczo położnym wzgórzu nad Święcajtami znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Tuż za murem nekropolii, na kamiennym słupku, przypominającym dawne słupy milowe (postawionym w ramach projektu „Węgorzewski Spacerownik”) , możemy przeczytać historię tego miejsca. Na cmentarzu spoczywają szczątki 344 żołnierzy armii niemieckiej i 234 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy polegli w okolicach Węgorzewa na przełomie 1914 i 1915 roku. Jak wskazuje „Węgorzewski Spacerownik”, pochowano tu także żołnierzy zmarłych w miejscowym lazarecie w latach 1918-1919 (m.in. Niemców, Rosjan, Polaków, Duńczyków, Mazurów i Kaszubów). Tzw. Cmentarz Bohaterów zaprojektował Hans Martin z Berlina.

Przy bramie wejściowej, na kamiennym murku, widnieją dwie tablice informacyjne (w języku polskim i niemieckim). Na cmentarzu mogiły ułożone są rzędami po obu stronach alejek i wzdłuż murku. W centralnym punkcie postawiony został wysoki drewniany krzyż, który miała ufundować rodzina Lehndorffów, władająca majątkiem i pałacem w Sztynorcie. Nieco dalej umieszczono pomnik z inskrypcją w języku niemieckim. Cmentarz ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy pierwszowojennych na tych terenach.

Ze wzgórza, na którym usytuowana jest nekropolia, rozciąga się przepiękny widok na jezioro Święcajty oraz Półwysep Kalski. Można tu dotrzeć pieszo, dojechać rowerem lub samochodem. Miejsce warte jest odwiedzenia o każdej porze roku, bowiem Mazury piękne są nie tylko latem.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka