ReklamaA1 - Wioska Surfów

Radni Giżycka chcą połączenia z gminą. Wójt odrzuca taką możliwość

Bieżące28 sierpnia 2020, 18:56
Radni Giżycka chcą połączenia z gminą. Wójt odrzuca taką możliwość
 fot. mazury24.eu

Trzech giżyckich radnych miejskich ze Stowarzyszenia Aktywne Giżycko wystąpiło z inicjatywą fuzji gminy miejskiej i wiejskiej. Taką ewentualność zdecydowanie odrzucają jednak radni gminni.

Zdaniem radnych miasta Giżycka byłoby to korzystne dla obu gmin. Do pomysłu przekonali 14 przedstawicieli innych klubów. To wystarczyło, aby na ostatniej sesji Rady Miejskiej wystosować apel do Rady Gminy Giżycko zachęcający do połączenia.

Reakcja gminy wiejskiej była natychmiastowa i zdecydowana. Nie zgadzają się na takie rozwiązanie.

- Jesteśmy zbulwersowani wypowiedziami jakie padły na sesji w mieście. Prowadzona tam dyskusja w sprawie połączenia gmin, w znacznym stopniu charakteryzowała się wykazywaniem wyższości wobec sąsiadującej Gminy Giżycko i jest zapowiedzią marginalnego traktowania jej mieszkańców – komentuje wójt gminy wiejskiej Giżycko Marek Jasudowicz. - Nazywanie gmin obwarzankowych „pasożytami” jest naganne i nie powinno funkcjonować w przestrzeni publicznej. W dobie swobodnego przemieszczania się ludności, towarów i usług w ramach Unii Europejskiej, zaskakująca jest argumentacja dotycząca wypominania mieszkańcom gminy korzystania z infrastruktury miasta. Nadmieniamy, że mieszkańcy miasta oraz innych gmin również korzystają z infrastruktury Gminy Giżycko, z jej walorów krajobrazowych, co jest w naszej ocenie korzyścią dla gminy, a nie problemem.

Wójt Jasudowicz dodaje, że trzeba pamiętać, iż mieszkańcy gminy zostawiają w mieście swoje pieniądze, wpływając tym samym na jego rozwój.

- Podnoszenie takiej argumentacji niepotrzebnie dzieli społeczeństwo i wprowadza konflikty – dodaje wójt. - Po wnikliwej analizie jaka została przeprowadzona przed dzisiejszą sesją, Radni Gminy Giżycko jednogłośnie przyjęli stanowisko o treści: "Nie wyrażamy zgody na połączenie Gminy Giżycko z Gminą Miejską Giżycko oraz na zmianę granic Gminy Giżycko. "

- Uważam, że temat możliwości połączenia gmin lub zmiany granic naszej gminy jest zamknięty – wskazuje wójt Marek Jasudowicz. - Zarówno mnie jak i radnym Gminy Giżycko zależy na rozwoju Gminy Giżycko oraz Miasta Giżycka jako odrębnych, współpracujących samorządów.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts