ReklamaA1- Ruciane Park

Rak błotny znów pojawi się na Mazurach

Bieżące22 listopada 2021, 6:31
Rak błotny znów pojawi się na Mazurach
Zdjęcie poglądowe fot. mazury24.eu

Ruszył program odbudowy populacji raka błotnego na Mazurach. Akcję realizuje między innymi Instytut Rybactwa Śródlądowego. W tym roku pierwszy raz jego pracownicy „zaraczyli” jeziora w okolicy Giżycka.

Uchodzi za oznakę czystości jezior i korzystnie wpływa na wodny ekosystem. Rak błotny za sprawą naukowców wraca do polskich wód.

W tym roku do mazurskich jezior naukowcy z Giżycka wpuścili osiemset młodocianych raków błotnych. Jak sobie radzą w naturalnym środowisku będą weryfikować co roku jesienią.

W Polsce występują cztery gatunki raków. Dwa rodzime i dwa sprowadzone do Europy lata temu z Ameryki Północnej. Wraz z nimi przywędrowała do Polski "racza dżuma", która doprowadziła do wyginięcia z naszych wód naszych raków.

By ratować rodzime raki błotne konieczna jest interwencja człowieka. Prace hodowlane zaczynają się w specjalnym kontenerze, gdzie naukowcy stworzyli rakom warunki zbliżone do naturalnych tak by mogły się tu rozmnażać.

Raki zimują w Pieczarkach. Właśnie tu znajdują się stawy, w których pracownicy giżyckiego Zakładu Rybactwa Jeziorowego, należącego do Instytutu Rybactwa Śródlądowego, prowadzą hodowlę raka błotnego.

Małe raki nadchodzącą zimę spędzą już w mazurskich jeziorach. Wyhodowane najpierw w sztucznych warunkach, rosły i przygotowywały się do życia w naturalnych warunkach w betonowych stawach przez cztery miesiące.

źródło: TVP Olsztyn

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew