ReklamaA1 - Przystań Nautica

Ratownicy podsumowali długi weekend na mazurskich jeziorach

Bieżące7 czerwca 2021, 7:25
Ratownicy podsumowali długi weekend na mazurskich jeziorach
 fot. MOPR/zdjęcie poglądowe

To był bardzo intensywny, długi czerwcowy weekend dla mazurskich ratowników wodnych. Od czwartku do niedziel MOPR podjął dziewięć interwencji związanych z ratownictwem wodnym, udzielając pomocy ponad 30 osobom. Pięć z nich trafiło do szpitala.

Były to różne zdarzenia. Począwszy od pożaru jachtu motorowodnego, przez wywrotki po akcje techniczne, gdy ktoś utknął na mieliźnie lub w trzcinach albo zepsuł się silnik.

Pływające po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wodne karetki interweniowały 10 razy w przypadku osób potrzebujących pomocy medycznej. Pięciu spośród poszkodowanych wymagało hospitalizacji.

- W głównej mierze były to urazy – rozbita głowa, połamane żebra czy złamana noga. Czasami decydowała nieuwaga lub pośpiech. Ludzie chcieli intensywne wypocząć i zapominali, że nie są sami na wodzie albo że jest ślisko na łódce – przekazał dyżurny MOPR w Giżycku Tomasz Kurowicki.

W niedzielę jedną z karetek wodnych wysłano do pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, ponieważ trzy samochody zderzyły się blisko Kanału Giżyckiego.

W ocenie ratowników w pierwszy weekend czerwca na mazurskich jeziorach było bardzo dużo ludzi. Na szczęście pogoda była łagodna – wiał słaby wiatr, który nie sprawiał problemów żeglarzom.

MOPR dba o bezpieczeństwo na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Na pozostałych akwenach w regionie osobom wypoczywającym na wodzie pomagają inne służby.

W niedzielę akcję ratunkową prowadzili np. strażacy na jeziorze Gołdap. Doszło tam do wywrócenia się żaglówki, którą płynęła trzyosobowa rodzina z psem. Na szczęście ludzie, którzy wpadli do wody, mieli na sobie kapoki.

Rodzinie z wywróconej żaglówki pierwszy pomógł wędkarz, który podpłynął i wziął na pokład swojej łódki dziecko, kobietę i psa. Mężczyzna poczekał na kadłubie wywróconej żaglówki na dotarcie motorówki straży pożarnej. Strażacy ewakuowali ich na brzeg i doholowali tam przewróconą żaglówkę.

Na podstawie PAP.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts