ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Ratownicy wodni na Mazurach potrzebują większych środków finansowych

Bieżące26 lutego 2020, 19:27
Ratownicy wodni na Mazurach potrzebują większych środków finansowych
 fot. MOPR Giżycko

450 tysięcy złotych trafi do sześciu organizacji zajmującym się ratownictwem wodnym na Mazurach. Pieniądze mają wspomóc ratowników czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów przebywających nad wodą. Jak sami zainteresowani wskazują, jest to zbyt mała kwota na zaspokojenie wszystkich potrzeb.

Jak powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin, coroczna dotacja jest uzupełnieniem pieniędzy, które ratownicy wodni otrzymują z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz od innych samorządów.

I tak 156 tysięcy złotych otrzyma Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 131 tysięcy złotych – Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Giżycku, a 61 tysięcy złotych – Elbląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Na konto Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie wpłynie 41 tysięcy złotych, 37 tysięcy dostanie Jednostka Ratownictwa Wodnego przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szeligach, a 24 tysiące złotych dotacji trafi do Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych z siedzibą w Szkolnikach koło Orzysza.

Prezes WOPR na Warmii i Mazurach Sławomir Gicewicz ocenił, że jego organizacja działająca na terenie całego województwa może działać w oparciu o realizacje projektów unijnych.

- Dotacji jest niewiele, z urzędu marszałkowskiego otrzymaliśmy w ubiegłym roku taką samą kwotę jak w tym roku, a wojewoda warmińsko-mazurski wsparł nas kwotą 50 tysięcy złotych. Obecnie realizujemy drugi półtoraroczny projekt unijny za 1 milion 300 tysięcy złotych – mówi.

Gicewicz dodał, że wojewoda organizacjom ratownictwa wodnego przekazuje rocznie 850 tysięcy złotych.

- Koszty prowadzenia działalności rosną, rosną ceny paliwa, ubezpieczenia łodzi i samochodów. Mamy 70 łodzi motorowych, do których trzeba wlać paliwo, a dotacje otrzymujemy co roku w tej samej wysokości – dodaje.

W ubiegłym roku ratownicy WOPR uratowali 270 osób. Na Warmii i Mazurach utonęło 58 osób. Jak podkreślają ratownicy, działania prowadzone są przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim.

źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew