ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Rejs - 3 jeziora, 3 kanały w jedną godzinę

Rejs - 3 jeziora, 3 kanały w jedną godzinę
 fot. 3jeziora3kanaly.pl

Wielkie Jeziora Mazurskie to unikalny system jezior połączonych kanałami we wspaniały szlak wodny. Jak najlepiej poznawać Krainę Tysiąca Jezior? Oczywiście pływając po nich jachtem lub statkiem pasażerskim

Możemy skorzystać tu z usług oferowanych przez firmę „Bosman”, która posiada trzy statki wycieczkowe i wypływa z Giżycka. ''Bosman'', ''Bosman II'' i ''Bosman III'' to komfortowe statki pasażerskie wyposażone w bar, toaletę, zabierające na pokład łącznie 100 pasażerów (Bosman I - 40 pasażerów, Bosman III - 40 pasażerów i Bosman II - 20 pasażerów).

Firma oferuje rejsy krajoznawcze po trzech mazurskich jeziorach, podpatrywanie mazurskiej fauny czy wyprawy wędkarskie.

Nazwa rejsu z tytułu to wyprawa po jeziorach Niegocin, Tajty i Kisajno oraz przez kanały: Niegociński, Łuczański, Piękna Góra. 

trasa3 jeziora (Niegocin, Kisajno, Tajty)
oraz 3 kanały (Łuczański, Niegociński/Wilkaski, Piękna Góra)
czas rejsu1 godzina
cena30 zł / normalny
20 zł / ulgowy
wypłynięcie w godzinach10.30, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30

Niegocin

Trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o zróżnicowanym Nad brzegami zbiornika rozciąga się miasto Giżycko. To bardzo popularny wśród turystów akwen wodny.

Niegocin ma połączenie z jeziorem Kisajno przez kanały. Jeśli chcemy wpłynąć na Kisajno możemy skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza to wschodni Kanał Giżycki (Łuczański) prowadzący przez Giżycko. Druga prowadzi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra.

Kanał Łuczański, zwany również Giżyckim
Kanał Łuczański, zwany również Giżyckim

Przy akwenie zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych oraz miejscowości turystycznych takich jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajwo, Bystry i Strzelce. Żeglarze z pewnością znają już uroki przystani w Giżycku i Wilkasach.

Przez ten zbiornik wodny prowadzi także szlak rejsów statków wycieczkowych. Nad jeziorem jest plaża, kąpielisko, a także port Żeglugi Mazurskiej.

Tajty

Tajty to jezioro rynnowe (długie i wąskie) zlokalizowane w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, położone w gminie Giżycko, w dorzeczu Węgorapy. Akwen przez kanał Piękna Góra łączy się z jeziorem Kisajno.

Największa głębia znajduje się w pobliżu północnego brzegu jeziora, na zachód od miejscowości Wrony, obok wyspy Malinowa. Długość jeziora to 5,4 km, szerokość maksymalną 1,3 km.

Tajty składają się z dwóch wyodrębnionych części: wschodniej - wąskiej, o wysokich, gęsto zalesionych brzegach i zachodniej – większej, szerokiej, o płaskich, łąkowych brzegach.

Kanał Piękna Góra, przejście z jez. Kisajno na jez. Tajty
Kanał Piękna Góra, przejście z jez. Kisajno na jez. Tajty

Z zachodniej części jeziora wąskim, zarośniętym strumieniem (dostępnym obecnie tylko dla kajaków) można dopłynąć na jezioro Dejgunek.

Ruch turystyczny na tym akwenie skupia się głównie przy północnym brzegu, w okolicach wsi Wrony. Teren jest dość gęsto zabudowywany domami letniskowymi i pensjonatami.

Jezioro Tajty to również liczne kanały, które łączą je z pobliskimi jeziorami - Niegocin (Kanał Niegociński) oraz Kisajno (kanał Piękna Góra).

Kisajno

Kisajno nie jest samodzielnym zbiornikiem wodnym. Wchodzi w skład kompleksu jezior Mamry. Akwen łączy się kanałami z jeziorami: Dargin i Niegocin. Natomiast Kanałem Giżyckim dopłyniemy właśnie do Giżycka. Na tym jeziorze kręcono dwa filmy: „Nóż w wodzie” oraz „Faraon”.

Po przepłynięciu przez cieśninę możemy spokojnie żeglować po licznych zatokach i cieśninach, omijając kilkanaście wysp: Wyspą Ptasią, Wyspą Muszli, Wyspą Czapli, Wielką Kiermuzą i Dębową Górką. Co ważne, wszystkie wyspy na Kisajnie są objęte rezerwatem przyrody i nie wolno do nich przybijać.

Kanał Niegociński widoczny od strony jez. Tajty, w tle jez. Niegocin
Kanał Niegociński widoczny od strony jez. Tajty, w tle jez. Niegocin

Wyspy rozdzielają południową część jeziora na dwie różne części. Część wschodnia to szeroki szlak żeglowny. Natomiast część zachodnia to wąskie przejścia, zarośnięte trzciną płycizny i kilka bindug.

Północna część Kisajn stanowi szlak żeglugowy pomiędzy Giżyckiem, Sztynortem i Węgorzewem. W tej części jeziora ruch wodny jest duży. Ten rejon akwenu kończy się szerokim przejściem na jezioro Dargin pomiędzy Królewskim Rogiem i Fuledzkim Rogiem.

W południowej części tego akwenu występują liczne wyspy (m. in. Duży Ostrów, Górny Ostrów, Sosnowy Ostrów, Wielka Kiermuza), na których gniazdują rzadkie gatunki ptaków - m.in. bocian czarny, czapla siwa, łabędzie, łyska, perkoz.

Linia brzegowa całego akwenu w większości porośnięta jest szuwarami. Miejscowości znajdujące się nad brzegami jeziora to: Giżycko, Pierkunowo oraz Piękna Góra.


Więcej informacji

Port macierzysty Ekomarina Giżycko
ul. Dąbrowskiego 14, 11-500 Giżycko

tel. 603 288 359603 258 601
3jeziora3kanaly.pl

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 14

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine