ReklamaA1 - Wioska Surfów

Rejs Giżycko - Wyspa Łabędzi

Rejs Giżycko - Wyspa Łabędzi

Niezwykłe doznania wizualne, obcowanie z pięknem dzikiej mazurskiej przyrody –to niewątpliwe zalety rejsu po mazurskim Łabędzim Szlaku. Trwający około jednej godziny i pięćdziesięciu minut rejs wycieczkowy statkiem tą trasą to na pewno wyjątkowe przeżycie.

trasaGiżycko - Wyspa Łabędzi - Giżycko
czas rejsu1 godzina 50 minut
cena50 zł / normalny
30 zł / ulgowy
wypłynięcie i powrót15.40 - 17.30

Trasa tego rejsu wiedzie przez południowo-zachodnia część jeziora Kisajno. Tam czeka na nas aż dziesięć wysp tworzących niezwykle malownicze zatoki i cieśniny. Trzeba pamiętać, że wszystkie wyspy tworzą ścisły rezerwat przyrody, chroniący miejsca lęgowe ptaków wodno-błotnych a także naturalny krajobraz polodowcowy.

To właśnie tu gniazduje ponad 110 gatunków rzadkich ptaków, m.in.: perkoz dwuczuby i rdzawoszyi, bąk, czapla siwa i biała, żuraw, tracz nurogęś, gągoł, orlik krzykliwy, błotniak stawowy, rybołów, kania czarna, mewa śmieszka, pospolita i srebrzysta oraz rybitwa zwyczajna. Możemy tam też wypatrzeć dzikie zwierzęta - dziki lub łosie. Na niebie zaś dostrzeżemy kołujące majestatycznie bieliki. To prawdziwe królestwo mazurskich zwierząt, które warto zobaczyć z pokładu statku, nie naruszając ich terytorium.

Wyspy na jez. Kisajno w całej okazałości
Wyspy na jez. Kisajno w całej okazałości

Statek wypływa z portu w Giżycku i przez jezioro Niegocin zmierza do Kanału Giżyckiego. Tam możemy zobaczyć zabytkowy most obrotowy i krzyżacki zamek. Docieramy do jeziora Kisajno i płyniemy wzdłuż jego południowego brzegu. Zmierzamy w stronę przesmyku pomiędzy półwyspem Mały Ostrów, a wyspą Duży Ostrów. Za chwilę wpłyniemy na Łabędzi Szlak.

Znajduje się on na rozległych wodach jeziora Kisajno, gdzie przy wschodnim brzegu ulokowane są wyspy: Duży Ostrów i Sosnowy Ostrów. Na Dużym Ostrowie archeolodzy odkryli pozostałości dużego grodziska. Wyspa była niegdyś zamieszkana przez staropruskich Galindów.

Zachodni brzeg wyspy Duży Ostrów, jez. Kisajno
Zachodni brzeg wyspy Duży Ostrów, jez. Kisajno

Po lewej stronie zobaczymy niewielką wyspę Wronie Kępy. Tuż za nią wyłania się wyspa Świtałowy Ostrów. Za Świtałowym Ostrowem znajduje się półwysep Gucki Róg. Na prawo natomiast widzimy cieśninę między wyspami Sosnowy Ostrów i Górny Ostrów. Statek mija Gucki Róg i płynie wzdłuż zachodniego brzegu wyspy Górny Ostrów. Możemy tu natrafić na pływające w wodzie łabędzie.

Szlak wodny ulega wyraźnemu zwężeniu. Mijamy z prawej strony Wyspę Ptasią i wpływamy na szerokie wody przed zatoką Zimny Kąt. Tam często, przy polu namiotowym, cumują jachty żeglarzy.

Teraz kurs w prawo i nasz statek wpływa pomiędzy Wyspę Ptasią i wyspę Muszla. Teraz płyniemy niezwykle malowniczym odcinkiem szlaku wzdłuż północnego brzegu Górnego Ostrowu. Mijamy Wyspę Olchową i wyspę Czapla i wypływamy na szersze wody jeziora Kisajna.

Jezioro Kisajno, na pierwszym planie Dębowa Górka
Jezioro Kisajno, na pierwszym planie Dębowa Górka

Na północy Łabędzi Szlak zamyka półwysep Niski Róg. Nasz statek jednak płynie na wschód, opływając wyspę Czapla. Pomiędzy wyspą Wielka Kiermuza a wyspą Dębowa Górka wpływamy na główny tor wodny z Węgorzewa do Giżycka.

Płyniemy dalej w kierunku południowym. Tam podziwiamy niezwykle malownicze wyspy: Górny Ostrów, Sosnowy Ostrów i Duży Ostrów. Kierujemy się do zatoki Tracz, wpływając na Kanał Giżycki i wracamy do portu w Giżycku. Tak kończy się rejs po najpiękniejszym zakątku Wielkich Jezior Mazurskich.


Więcej informacji

Port Giżycko, ul. Kolejowa 9, tel. 87 428 25 78
https://www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/gizycko-szlak-labedzi-j-kisajno-gizycko/

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Ever Boats