Rejs Mikołajki - Ryn

30 czerwca 2019, 8:51

Niesamowity rejs mazurskimi jeziorami, które tworzą najdłuższą rynnę jeziorową w Polsce. Wypływamy z Mikołajek a kończymy nasz wodny spacer pod murami zamku krzyżackiego w Rynie. Cała wyprawa to około godzina i czterdzieści minut ale warto ten czas przeznaczyć na podziwianie pięknej mazurskiej przyrody. Wrażenia widokowe gwarantowane.

trasaMikołajki - Ryn
czas rejsu1 godzina 40 minut
cena50 zł / normalny
30 zł / ulgowy
wypłynięcie i powrót10.30 - 12.10

Rejs w obie strony

trasaMikołajki - Ryn - Mikołajki
czas rejsu4 godziny 50 minut
cena80 zł / normalny
55 zł / ulgowy
wypłynięcie i powrót10.30 - 15.20
przerwa w Rynie 12.10 - 13.40

Nasz statek będzie płynął po północnej części najdłuższej rynny jeziornej w Polsce (jeziora: Ryńskie, Tałty, Mikołajskie i Bełdany tworzą połączony akwen rynnowy o długości blisko 38 km). Każdy może coś wybrać dla siebie ponieważ ten rejs można odbywać w różnych konfiguracjach – z Mikołajek do Rynu i odwrotnie, a także w obie strony z przerwą na zwiedzanie Rynu.

Statek wypływa z przystani w Mikołajkach. Od razu kieruje się na północ. Przy moście drogowym będzie widoczny legendarny, mikołajski „Król Sielaw” – drewniana figura wielkiej ryby, pływająca przy przęśle mostu. Warto króla pozdrowić przepływając obok. Za mostem kolejowym nasz statek wypływa na wody jeziora Tałty. To najgłębszy akwen na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Głębia sięga tu nawet do 51 m. Widoki są wspaniałe, ponieważ wzdłuż brzegów dominują wały morenowych wzgórz.

Po lewej stronie mijamy półwysep Olszowy Róg. Po prawej stronie jest natomiast Zatoka Modliszek, nazwana tak od występujących tu tych rzadkich u nas owadów. Jezioro rozszerza się i po prawej stronie można już dostrzec wejście do Kanału Tałckiego. Widzimy również zabudowania wsi Skorupki. Po lewej stronie natomiast zaczyna się wąska zatoka Jora i zabudowa wsi Jora Wielka. Możemy tu dostrzec zatrzcinioną zatoką Skanał i wysunięty z zachodniego brzegu półwysep Pazdur. Jest to największe przewężenie na tym szlaku, liczące niespełna 200 metrów między brzegami. To również umowna granica między jeziorem Tałty, a Jeziorem Ryńskim. Będąc na tym akwenie warto zwrócić uwagę na zachodnie brzegi - to typowy krajobraz polodowcowego wału morenowego.

Duża Wyspa, nazywana też Gołą Zośką oraz Wyspą Ptasią na jez. Ryńskim
Duża Wyspa, nazywana też Gołą Zośką oraz Wyspą Ptasią na jez. Ryńskim

Tuż za miejscowością Wejdyki mamy przepiękny widok na Dużą Wyspę – obecnie rezerwat ornitologiczny, chroniący największą na Wielkich Jeziorach Mazurskich kolonię lęgową mewy śmieszki i rybitwy.

Przed naszymi oczami pojawia się wąska i długa zatoka Rominek, którą żeglarze określają nazwą: „mazurski fiord”. Po minięciu małej wyspy znajdujemy się w rozległej zatoce. Po prawej stronie podziwiamy widok na zabudowania osady Rybical. Przepływa jeszcze przez jedno przewężenie i obieramy teraz kurs ku krańcowi Jeziora Ryńskiego. Widzimy już wyraźnie zabudowania Rynu, z górującą nad nimi masywną bryłą pokrzyżackiego zamczyska. Tu kończymy nasz rejs i możemy zacząć zwiedzanie jednego z najciekawszych mazurskich miast – Rynu.

Ryn położony jest malowniczo nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. W centrum miasta znajduje się krzyżacki zamek. Został wzniesiony tu w 1377 r. Ciekawym zabytkiem Rynu jest pochodzący z XIX wieku wiatrak typu holenderskiego oraz młyn wodny. Nad jeziorem Ryńskim znajduje się promenada wraz z przystanią Ekomarina oraz piaszczyste plaże. Akwen pozwala na dopłynięcie do Rynu praktycznie z każdego miejsca w Krainie Wielkich Jezior.

Panorama Rynu, na drugim planie monumentalny Zamek Krzyżacki w Rynie
Panorama Rynu, na drugim planie monumentalny Zamek Krzyżacki w Rynie

Nad jeziorem Ołów można wypocząć na plaży. Znajduje się tu również malowniczo położona ścieżka spacerowo-rekreacyjna o długości 4250 m okalająca jezioro. Samo jezioro jest idealnym miejscem dla miłośników nurkowania. Znajduje się tu także zagospodarowana przestrzeń rekreacyjna ze stylowymi wiatami, ławeczkami, boiskiem i miejscem na ognisko. Nieopodal usytuowana jest miejska plaża i strzeżone kąpielisko z pomostami. Wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje łodzie, kajaki i rowery wodne. Na turystów czekają liczne punkty gastronomiczne, bogata oferta hotelarska oraz pola biwakowe.

Zamek w Rynie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem historycznym w Polsce. Zbudowali go Krzyżacy w XIV w. za czasów wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Obecnie mieści się tu centrum kongresowe i luksusowy hotel.


Więcej informacji

Mikołajki, Plac Wolności 15 tel. 87 421 61 02
www.zeglugamazurska.com.pl/rejsy/mikolajki-ryn

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club