ReklamaA1 - Sailing Machine

Rejsy „Małą Flotą” z Giżycka

Rejsy „Małą Flotą” z Giżycka
 fot. rejsystatkiem.mazury.pl

Rejsy malowniczymi wodnymi akwenami wokół Giżycka z pewnością należą do przyjemnych chwil spędzonych na Mazurach. „Mała flota” oferuje takie „wycieczkowe spacery” statkami pasażerskimi

„Mała Flota” z Giżycka dysponuje dwoma niewielkimi statkami spacerowymi, którymi można odbyć krótkie rejsy po jeziorze Niegocin. To może być ciekawe urozmaicenie pobytu w tym turystycznym miasteczku na Mazurach.

Rejs po jeziorze Niegocin

trasaGiżycko - jez. Niegocin (wyspy) - Giżycko
czas rejsu1 godzina 30 minut
cena25 zł / normalny
15 zł / ulgowy
wypłynięcie i powrót11.00 - 12.30, 13.00 - 14.30, 15.00 - 16.30, 17.00 - 18.30, 19.00 - 20.30

Trzeci pod względem wielkości akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o zróżnicowanym dnie i z dużą ilością zagłębień oraz rozległych płycizn. Nad brzegami zbiornika rozciąga się miasto Giżycko, którego piękną panoramę można podziwiać z pokładu naszego statku.

Linia brzegowa jeziora jest niska i dobrze rozwinięta. Niegocin ma połączenie z jeziorem Kisajno przez kanały. Przy akwenie zlokalizowanych jest wiele ośrodków wypoczynkowych oraz miejscowości turystycznych takich jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajwo, Bystry i Strzelce.

Przez to jezioro biegnie szlak żeglarski z Giżycka do Mikołajek, Węgorzewa, Rucianego-Nidy i do Pisza oraz szlak kajakarski Galindów.

Mijamy podczas rejsu dwie wyspy warte naszej uwagi.

Wyspa Ptasia - Wyspa położona jest na jeziorze Niegocin. To niewielkich rozmiarów zalesiony obszar na tym akwenie wodnym. Otoczona jest połaciami piachu i trzcinami.

Wyspa Ptasia, niedaleko zachodniego brzegu jez. Niegocin
Wyspa Ptasia, niedaleko zachodniego brzegu jez. Niegocin

Chociaż wysepka nie jest objęta rezerwatem przyrody to dojście do niej łodzią wydaje się prawie niemożliwe. Wody dookoła wyspy zarosły wodorostami i są zbyt płytkie. Stanowi jednak piękne urozmaicenie jeziora Niegocin i warto koło niej przepłynąć. 

Wyspa Miłości - Niewielka wyspa na jeziorze Niegocin, zwana również Grajewską Kępą. Z wyspą wiążę się legenda (nie wiadomo czy prawdziwa) o dwóch francuskich żołnierzach armii napoleońskiej, którzy zimą 1812/1813 dotarli na wyspę po skutym lodem jeziorze. Było to podczas cofania się wojsk francuskich po próbie podbicia Rosji.

Na wyspie znalazł żołnierzy miejscowa dziewczyna, która zakochała się w jednym z francuzów. Inna legenda zaś mówi o córce wodza plemienia Galindów, która zakochała się w chłopcu ze stałego lądu. Ojciec dziewczyny jednak na ten związek nie pozwolił.


Rejs „Trzy Kanały”

Malownicza trasa wiedzie dookoła Wyspy Giżyckiej. Przepływamy kanałem Łuczańskim przez miasto, mijamy słynny zabytkowy most obrotowy i zamek krzyżacki. Dalej wypływamy na jezioro Kisajno, kanał Piękna Góra i jezioro Tajty. Przepięknym kanałem Niegocińskim wpływamy na jezioro Niegocin.

 • Początek i koniec trasy: port Ekomarina w Giżycku.
 • Czas trwania rejsu: 1 godzina

Rejsy krajoznawcze

„Mała Flota” realizuje również rejsy krajoznawcze następującymi szlakami:

 • Łabędzi Szlak (kanał Łuczański, jezioro Kisajno: Przesmyk św. Piotra, Łabędzi Szlak, kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin) – 2 godziny rejsu.
 • Giżycko - Sztynort – Wyspa Kormoranów – 3 godziny rejsu w dwie strony (możliwość postoju na spacer i obiad).
 • Giżycko – Węgorzewo – 4 godziny rejsu w dwie strony (możliwość postoju na spacer i obiad).
 • Giżycko - Mikołajki – 6 godzin rejsu w dwie strony (możliwość postoju na spacer i obiad).

Rejs „Łabędzim Szlakiem”

Rejs statkiem „Małej Floty” zaczyna się w porcie Ekomariny w Giżycku. Trasa prowadzi przez kanał Giżycki, łączący jeziora Niegocin i Kisajno. Płynąc tym kanałem mijamy zabytkowy most obrotowy w Giżycku i zamek krzyżacki – podziwiamy te zabytki z pokładu.

Następnie wpływamy już na Łabędzi Szlak, który prowadzi między malowniczymi wysepkami położonymi na na jeziorze Kisajno. Na wyspach znajdują się rezerwaty przyrody, bogate w mazurską faunę i florę.

Ze Szlaku Łabędzi wpływamy kanałem Piękna Góra na jezioro Tajty a następnie kanałem Niegocińskim na jezioro Niegocin.


Więcej informacji

Port: Ekomarina, ul. Dąbrowskiego 14, za keją E
ul. Dąbrowskiego 14, Giżycko, tel. 510 896 203
biuro@rejsystatkiem.mazury.pl
rejsystatkiem.mazury.pl

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz