ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Rekordowe inwestycje na Mazurach na kwotę 767,5 mln złotych

BieżąceInwestycje25 września 2023, 9:38Komentarzy: 2
Rekordowe inwestycje na Mazurach na kwotę 767,5 mln złotych
 fot. Ryszard Henryk Niedziółka/facebook

Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem dla Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Orlen Południe SA, Ecognor Sp. z o.o. oraz Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski otrzymały od Zarządu Strefy decyzje o wsparciu nowych inwestycji. Przedsiębiorcy zainwestują na Warmii i Mazurach w sumie 767,5 mln zł.

- Szczególnie cieszy mnie to, że właśnie w tym miesiącu wydaliśmy decyzje wspierające realizacje tak imponujących inwestycji. Ponieważ dokładnie 5 lat temu, we wrześniu, powstała Polska Strefa Inwestycji, która umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego na terenie całej Polski– powiedział PAP prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Krzysztof Żochowski.

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen zainwestuje 629 mln 961 tys. zł w budowę największej w Polsce tłoczni oleju rzepakowego. Zakład, który powstanie w Kętrzynie będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.

Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 roku. Inwestycja ta obejmuje nie tylko budowę obiektów tłoczni i magazynów, ale także zakup i instalację linii technologicznych, maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz infrastruktury technicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

Kolejna wydana decyzja o wsparciu trafiła do spółki Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski. Piekarnia Marka Szabelskiego istnieje na rynku Warmii i Mazur od 1987 roku i od dwóch pokoleń rozwija produkcję wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Firma posiada zakład produkcyjny oraz 37 sklepów firmowych, a głównym rynkiem zbytu jest województwo warmińsko-mazurskie.

Piekarnia zainwestuje 9 650 000 zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu w Pieckach. Ta inwestycja pozwoli na optymalizację procesów produkcyjnych, lepsze wykorzystanie potencjału zakładu i zwiększenie jego mocy produkcyjnych.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów