ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Rekordowy lipiec na lotnisku w Szymanach

BieżąceInwestycje9 sierpnia 2019, 14:03
Rekordowy lipiec na lotnisku w Szymanach
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach, w gminie Szczytno  fot. Materiały prasowe

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach w lipcu odprawił prawie 15,5 tysiąca podróżnych. To rekordowy miesiąc w historii lotniska.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, choć działa trzeci rok i jest najmłodszym lotniskiem w Polsce, radzi sobie coraz lepiej. W wakacje port odnotowuje zwiększenie ruchu pasażerskiego, co wiąże się z rozszerzoną ofertą połączeń lotniczych w sezonie letnim, w której oprócz lotów do Londynu Luton, Londynu Stansted oraz Dortmundu, znalazły się powracające rejsy czarterowe do bułgarskiego Burgas oraz nowe połączenie z Krakowem. W lipcu Port Lotniczy Olsztyn-Mazury odprawił 15 409 podróżnych. To rekordowa miesięczna liczba pasażerów w historii lotniska w Szymanach i wzrost o 12,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Lipiec 2018 roku był równie udanym miesiącem - odprawiono wówczas prawie 14 tys. pasażerów.

- Po decyzji o organizowaniu praktycznych szkoleń dla pilotów to kolejna dobra informacja o Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury, o której usłyszy świat – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Jak czytamy na stronie Regionalnego Portalu Informacyjnego Wrota Warmii i Mazur, pierwsze półrocze na lotnisku w Szymanach zamknięto liczbą około 63 tysięcy odprawionych pasażerów, co oznacza wzrost o 21 procent w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Pierwsze półrocze to także 1415 operacji lotniczych (startów i lądowań) oraz 244 tony odprawionego bagażu.

- Bardzo nas cieszy kolejny rekordowy miesiąc, jeśli chodzi o liczbę odprawionych pasażerów - mówi Tomasz Kądziołka, prezes Zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. - Niezmiennie największą liczbę pasażerów obserwujemy na trasach do Londynu i Dortmundu, ale cieszymy się również, że nowe połączenie z Krakowem spotkało się z dużym zainteresowanie mieszkańców Warmii i Mazur oraz turystów z Małopolski. Także loty czarterowe do Burgas w Bułgarii kolejny rok są chętnie wybierane przez pasażerów. Pracujemy nad sukcesywnym powiększaniem siatki połączeń lotniska, zarówno w segmencie rejsów regularnych, jak również czarterowych. Naszym celem jest efektywna współpraca z przewoźnikami, którzy zaproponują pasażerom ciekawą ofertę połączeń lotniczych, odpowiadającą ich potrzebom.

Do końca wakacji podróżni będą mogli skorzystać z sezonowych lotów do Lwowa, które odbywają się we wtorki i soboty. Ostatni lot do Burgas zaplanowany jest na niedzielę - 15 września. Decyzją linii lotniczej LOT popularne połączenie do Krakowa zostanie w rozkładzie lotów na dłużej, czyli do 24 października. Loty na tej trasie odbywają się w każdy czwartek i niedziele.
 

W sezonie zimowym nie zabraknie nowości w połączeniach. Już 27 października WizzAir zainauguruje loty do niemieckiej Bremy, z których pasażerowie będą mogli skorzystać w środy oraz niedziele. Na 7 listopada Ryanair zaplanował pierwszy rejs do Kolonii, gdzie loty odbywać się będą w czwartki i niedziele.
 

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zlokalizowany jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na zachód od miejscowości Szymany. Odległość od najbliższego ośrodka miejskiego, którym jest Szczytno, wynosi 8 km. Dojazd do stolicy województwa – Olsztyna – możliwy jest dzięki zmodernizowanej infrastrukturze kolejowej (linie kolejowe nr 35 oraz 219) oraz drogowej (drogi krajowe nr 53 i 57) i zajmuje około godziny.
 

Port Lotniczy Olsztyn - Mazury jest lotniskiem kodu 4C, tzn. jest przystosowany do obsługi statków powietrznych o rozpiętości skrzydeł do 36 metrów, takich jak Boeing 737-800 czy Airbus A321. Infrastruktura i certyfikat lotniska, pozwala również na przyjmowanie większych maszyn pod pewnymi warunkami.
 

Obecnie na lotnisku operują 3 linie lotnicze tj. Wizzair, Ryanair, PLL LOT. W rozkładzie lotów na rok 2019 znajdują się takie kierunki jak; Londyn Luton, Londyn Stansted, Dortmund. W sezonie letnim 2019 w rozkładzie lotów znajdziemy również: Lwów, Kraków oraz połączenie do Burgas.

Źródło: https://warmia.mazury.pl/rozwoj-regionu/aktualnosci/4498-rekordowy-miesiac-w-porcie-lotniczym-olsztyn-mazury-2

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine