ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Remont Kanału Łuczańskiego mocno się opóźni

Inwestycje26 listopada 2019, 9:58Komentarzy: 1
Remont Kanału Łuczańskiego mocno się opóźni
Remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku znacznie się opóźni. fot. mazury24.eu

Prace remontowe na Kanale Łuczańskim rozpoczną się później. Powodem są nowe możliwości poprawy bezpieczeństwa jakie pojawiły się ze strony Polskich Kolei Państwowych.

Polskie Koleje Państwowe będą remontowały linię pomiędzy Ełkiem a Korszami. To zaś stwarza warunki do poszerzenia kanału pod mostem kolejowym, który w tym miejscu jest dość wąski i ma 9 metrów.

Przy okazji remontu torów będzie go można zwiększyć do 15 metrów. Konieczne jest jednak przeprojektowanie 50-metrowego odcinka kanału, co opóźni remont drogi wodnej łączącej Niegocin z Kisajnem.

- Pozwoli to zwiększyć szerokość drogi wodnej z obecnych 9 m do 15 m - informuje Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. - Poprawi to znacząco bezpieczeństwo żeglugi w tym newralgicznym miejscu na kanale.

Konieczne okazało się przeprojektowanie około 50 metrowego odcinka ubezpieczenia kanału. To z kolei wiąże się z wprowadzeniem zmian w dokumentacji projektowej, co w chwili obecnej jest procedowane.

Przetarg na remont kanału zostanie ogłoszony pod koniec przyszłego roku.

Kanał Giżycki, którego nazwa została zmieniona na Łuczański znajduje się w Giżycku i jest częścią Kanału Mazurskiego. Obiekt łączy jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Powstał w latach 1765-1772. Ma długość 2130 m, średnią głębokość 1,9 m, szerokość 12-15 m. Korzystają z niego głównie statki Żeglugi Mazurskiej oraz żeglarze jachtowi płynący z południa i północy Mazur.

Zobacz jak wygląda obecnie Kanał Łuczański

Nad kanałem znajdują się mosty – kolejowy, dwa samochodowe oraz kładka dla pieszych. Jeden z tych obiektów jest mostem obrotowym, zbudowanym w 1898 r. Miał łączyć miasto z Twierdzą Boyen. Sam most jest niebywałą atrakcją turystyczną i zabytkiem hydrotechniki. Kanał jest ulubionym miejscem wędkarzy, można tu łowić takie ryby jak: płocie, ukleje, leszcze, krąpie, okonie, rzadziej szczupaki i węgorze.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 7
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew