ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Remont pałacu w Sztynorcie nadal trwa

BieżąceHistoria4 sierpnia 2020, 12:43
Remont pałacu w Sztynorcie nadal trwa
 fot. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie/facebook

Cały czas trwają prace remontowe, których celem jest przywrócenie do świetności prawdziwej „perły Mazur” – pałacu w Sztynorcie. Obecnie, jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, zabezpieczane są stropy dachu tego zabytkowego obiektu.

Pałac w Sztynorcie, dzięki polsko-niemieckiej współpracy odzyskuje pomału swoją dawną świetność. Nie bez znaczenia jest również wsparcie finansowe, jakiego udziela na ten cel strona niemiecka. W styczniu br. doszło do spotkania w Węgorzewie, na którym obie strony omawiały dalszą przyszłość tego wspaniałego, zabytkowego obiektu.

Co obecnie dzieje się na terenie pałacu?

- Obecnie trwa procedura rozpatrywania wniosku Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków o wydanie pozwolenia na wzmocnienie jednego z wiązarów więźby dachowej oraz naprawę stropów w pomieszczeniu sąsiadującym od północy z reprezentacyjnym holem wejściowym – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie. - Po wzmocnieniu i naprawie belek stropowych planowane jest odtworzenie etapami pozostałych warstw stropu, niezbędnych do prowadzenia dalszych prac remontowych i konserwatorskich wnętrz.

W czerwcu zostało wykonane natomiast doraźne podstemplowanie belek stropowych i wyjątkowej, barokowej konstrukcji więźby o stolcach leżących.

Remont pałacu w Sztynorcie nadal trwa

W latach świetności XVII-wieczny pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie zachwycał architekturą, malowniczym położeniem na półwyspie pomiędzy jeziorami Mamry i Dargin, osiemnastohektarowym parkiem ozdobionym licznymi rzeźbami, neoklasycystyczną herbaciarnią, ośmioboczną kaplicą grobową Lehndorffów, parterami kwiatowymi i alejami dębowymi.

Będący pod wrażeniem sztynorckiej posiadłości biskup Ignacy Krasicki, który często gościł we włościach Lehndorffów, miał mawiać: „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”.

Remont pałacu w Sztynorcie nadal trwa

Historia odcisnęła swoje piętno na siedzibie rodu Lehndorffów – zaniedbany pałac przez lata popadał w ruinę, a park całkowicie zdziczał.

W 2009 roku pałac przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (z siedzibą w Warszawie) – pod skrzydłami nowego właściciela sztynorcka posiadłość powoli zaczyna się odradzać.

O ratowaniu pałacu w Sztynorcie na Mazurach przeczytasz również tu.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew