ReklamaA1 - Sunport, keje czarterowe

Rewitalizacja zamku w Szczytnie walczy o kolejną nagrodę

BieżąceHistoria19 lipca 2022, 6:29
Rewitalizacja zamku w Szczytnie walczy o kolejną nagrodę
 fot. UM Szczytno

Oficjalne otwarcie Zamku Krzyżackiego w Szczytnie na Mazurach po rewitalizacji dostało się do ścisłego finału w konkursie "Wydarzenie historyczne roku 2021" w kategorii wydarzenie. Z blisko 200 zgłoszonych projektów wybrano 15, po pięć w każdej kategorii.

Po blisko 3-letniej rewitalizacji 5 czerwca 2021 r. Zamek Krzyżacki w Szczytnie został oficjalnie otwarty dla zwiedzających. Ze względu na pełnione przez niego różne funkcje (od krzyżackiej fortecy obronnej do pałacu myśliwskiego) otwarcie było zaaranżowane po części na modłę średniowieczną, po części w stylu myśliwskim.

Podczas wydarzenia mieszkańcy oraz turyści mogli zobaczyć i podziwiać całą okazałość budowli i wykopane pomieszczenia, a w sali całorocznej można było obejrzeć wystawę reliktów, które zostały odnalezione podczas wykonywania prac, oraz stroje historyczne obrazujące ubiory ze średniowiecza.

W trakcie całej imprezy funkcjonowała na Podzamczu Wioska Rycerska – każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do tarczy z łuku tradycyjnego, wybić samemu monetę, uczestniczyć w zabawach i konkursach, obejrzeć profesjonalne walki rycerskie oraz posłuchać muzyki średniowiecznej i sygnałów myśliwskich.

W organizację otwarcia Zamku zaangażowane były m.in.: nadleśnictwa powiatu szczycieńskiego, koła myśliwskie, Gospodarstwo Pasieczne Leśny Dwór, grupy rekonstrukcyjne ze Szczytna i terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Wszystkie te podmioty miały swój udział w przygotowaniu wystroju ruin, mającym na celu przybliżenie zwiedzającym, jak wyglądał i jak funkcjonował średniowieczny zamek.

Podczas otwarcia obiektu działały stoiska rzemiosł dawnych – techniki wytwórcze prezentował m.in. garncarz, papiernik, powroźnik, łyżkarz; nie zabrakło też tradycyjnej kuchni średniowiecznej wraz z degustacją.

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.

Jak zagłosować na rewitalizację zamku w Szczytnie?

Trzeba wejść na stronę: http://whr.muzhp.pl/#home

Można oddać łącznie trzy głosy (jeden głos na jeden projekt w każdej kategorii) - Otwarcie Zamku znajduje się w kategorii wydarzenie. Należy zaakceptować niezbędne zgody i podać adres e-mail, a następnie potwierdzić oddanie głosu na mailu.

Konkurs ten jest jednym z nielicznych, w których zwycięzców wybierają zarówno internauci, jak i Jury.  Można oddać jeden głos z jednego adresu e-mail, a głosowanie trwa do 15 sierpnia 2022 r.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - HeydayBoats
ReklamaA2 - Stranda Browar