ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Rowerem po Mazurach. Jak może wyglądać taka trasa?

sport i rekreacjaBieżące24 listopada 2020, 7:02
Rowerem po Mazurach. Jak może wyglądać taka trasa?
 fot. gizycko.pl

Jesień Giżyckiego Centrum Rowerowego na dwóch kółkach –  w opowieści Mirosława Bocia z Giżycka. Warto przeczytać oraz samemu ruszyć rowerem po Mazurach. Kiedy nie mamy już warunków do żeglugi po mazurskich jeziorach warto wykorzystać taką opcję na poznawanie tego pięknego regionu.

„Dużo wody musi upłynąć w rzekach”, zanim infrastruktura rowerowa w naszym kraju osiągnie wymarzony poziom. Jednak brak wyznaczonych ścieżek rowerowych nie jest wymówką dla prawdziwych rowerowych maniaków. Tym bardziej, że Giżycko i okolice są idealnym wyborem, żeby kręcenie kilometrów na rowerze połączyć ze zwiedzaniem i odkrywaniem historycznych perełek regionu. Już dziś można znaleźć wiele malowniczych, a jednocześnie bezpiecznych szlaków rowerowych nasączonych opowieściami niedawnej historii.

- To sprawiło, że początek nowego roku szkolnego postanowiłem poświęcić na pokazanie entuzjastom dwóch kółek uczących się w giżyckich szkołach, najpiękniejszych okolicznych tras rowerowych, które nie tylko inspirują do weekendowego wypadu, ale również pozwalają poczuć ducha historii i odwiedzić kultowe pozostałości po dawnych czasach – mówi Mirosław Boć.

Jedną z takich tras była wyprawa szlakiem: Giżycko – Pozezdrze – Przerwanki – Kruklanki – Giżycko, którą odbyto na początku września. Trasa wycieczki przebiegała obok kwatery Himlera, Śluzy Przerwanki, zabytkowego kościoła w Kruklankach oraz ruin zwalonego mostu.

Ruszając z Giżycka, skierowaliśmy się w kierunku Pozezdrza mijając kolorowe pola i lasy.  Po przejechaniu 10 kilometrów dotarliśmy do Kwatery Himlera, zwanej Czarnym szańcem. W latach II wojny światowej była to siedziba ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, Heinricha Himmlera. Będąc pod niezmiernym wrażeniem Kwatery ruszamy na wschód, w stronę wybudowanej w 1910 roku śluzy wodnej położonej na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo w Przerwankach. Po krótkiej przerwie ruszamy w stronę Kruklanek, gdzie zwiedzamy zabytkowy kościół ewangelicki z XVI wieku. Następnie zaledwie 1,5 km od Kruklanek odkrywamy ruiny mostu kolejowego, który stanowił niegdyś połączenie pomiędzy Węgorzewem i Oleckiem. Wycieczkę kończymy zmęczeni po przejechaniu 40 km, ale zadowoleni w Giżycku.

Rowerem po Mazurach. Jak może wyglądać taka trasa?

Korzystając z dobrej passy i pogody postanowiliśmy za kolejną trasę rowerową obrać  szlak: Giżycko – Sztynort – Giżycko, podczas której wraz z uczestnikami mieliśmy możliwość zwiedzenia historycznej posiadłości XVII wiecznego pałacu rodu Lehdorff.

W rowerowych wyprawach po najciekawszych okolicach regionu nie zabrakło oczywiście naszego miasta i okolic. Podczas naszych wycieczek mieliśmy możliwość nie tylko spędzenia wolnego czasu aktywnie, ale również poznania wielu historycznych atrakcji Giżycka: Twierdzy Boyen (fortyfikacji obronna), Zamku Krzyżackiego, Wzgórza św. Brunona (patrona Giżycka), mostu obrotowego (jedynej czynnej w Europie konstrukcji tego typu, obsługiwanej ręcznie) oraz Wieży Ciśnień.

Turystyka rowerowa promowana przez wycieczki organizowane w ramach Giżyckiego Centrum Rowerowego stała się metodą spędzania wolnego czasu, która zakłada podróżowanie rowerem nie tylko dla samej aktywności fizycznej, ale również poznanie historii naszego regionu. Znaczenie turystyki aktywnej, realizowanej w opisany sposób można rozpatrywać w kontekście nie tylko działalności prozdrowotnej, ale również ogólnorozwojowej –  w odniesieniu do motywacji stanowiących podstawę wyboru tej formy aktywności.

Celem turystyki rowerowej jest również  podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej przedmiotów edukacyjnych, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,  a przede wszystkim popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

Mirosław Boć
Gizycko.pl

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew