ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Rozpoczęła się budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej

BieżąceInwestycje20 kwietnia 2021, 6:50Komentarzy: 12
Rozpoczęła się budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej
 fot. Gmina Pisz

Trwają już prace budowlane związane z powstaniem Mazurskiej Pętli Rowerowej. Efekty widać szczególnie w okolicach Imionka, Jeglina, Zdor, Kwiku, gdzie rozrastają się wydzielone ścieżki rowerowe.

W jeszcze innych miejscach, jak np. w Kwiku, Wiartlu oraz na odcinkach Maldanin-Imionek, Wąglik – Jabłoń i Wiartel Mały-Wiartel trwają roboty związane z przebudową dróg szutrowych.

Trasy są profilowane i równane. Zakres prac przewiduje remont dróg o szerokości jezdni 4,5 m oraz poboczy, także tzw. korytowanie nawierzchni. Zabieg polega na przygotowaniu podłoża do ułożenia grubego materiału utwardzającego. W efekcie powstanie nowa nawierzchnia szutrowa na podbudowie stabilizowanej cementem.

Rozpoczęła się budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej

Zgodnie z zawartą 28 lutego 2021 r. umową pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, którego Gmina Pisz jest członkiem, a firmą wykonawcą inwestycji – Spółką Jawną „Żwirek” z Brejdyn koło Piecek, termin zakończenia przedsięwzięcia to 30 listopada b.r. Jego koszt wynosi ponad 2 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Z uwagi na fakt, że w ramach tej umowy modernizowana jest cała szerokość dróg szutrowych, a tylko 1,5 m szerokości stanowi koszt kwalifikowany w projekcie, dofinansowanie w przypadku tego zadania wyniesie około 530 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowić będzie wkład własny Gminy Pisz.

Z kolei budowa wydzielonych ścieżek rowerowych w pasie dróg gminnych powinna zakończyć się najpóźniej w październiku. Wartość inwestycji to 10,7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 9 mln zł.

Inną dobrą wiadomością dotyczącą tego unikatowego produktu turystycznego są podpisane 2 kwietnia 2021 r. prze Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie pięciu umów polegających na budowie wydzielonych ścieżek rowerowych przy drodze krajowej nr 63 (w Maldaninie oraz Jeglinie). 

Rozpoczęła się budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej

Mazurska Pętla Rowerowa, według projektu, ma zostać ukończona do końca 2023 roku. Po jej ukończeniu, turyści będą mieli do dyspozycji: punkty widokowe, tablice informacyjne i dokładnym opisem miejsca, w którym akurat się znajduje rowerzysta, punkty obsługi rowerzystów (wiaty wypoczynkowe, sanitariaty i stojaki na rowery), nowe ścieżki dla rowerów.

Cała infrastruktura wzbogacona zostanie o usystematyzowane oznakowanie najciekawszych atrakcji w okolicy każdej miejscowości.

Na podstawie informacji Gminy Pisz

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 246

 • 210
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 12
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 6
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 7
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 7
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew