ReklamaA1 - AZS Wilkasy

Rozpoczęło się znakowanie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Pływanie po MazurachBieżące13 kwietnia 2021, 9:16Komentarzy: 1
Rozpoczęło się znakowanie szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
 fot. mazury24.eu

Wody Polskie rozpoczęły znakowanie szlaku wodnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Ta trasa wodna ma długość 150 km i oficjalnie ma zostać otwarta pod koniec kwietnia - poinformowała rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Jak informują Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Giżycku na liczącym w sumie 150 km długości szlaku żeglownym ustawi w sumie 450 boi oraz 85 znaków brzegowych.

- Prace potrwają dwa tygodnie. W ostatnim tygodniu kwietnia wydamy osobny komunikat nawigacyjny dotyczący otwarciu szlaku dla żeglarzy – powiedziała PAP Giełażyn-Sasimowicz.

Dodała, że boje są ustawiane przy pomocy pchacza i barki, wyposażonych w GPS i echosondę, co zapewnia dokładne pozycjonowanie poszczególnych boi.

- Patrząc w dół szlaku tj. w kierunku Węgorzewa prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Ustawienie szlaku żeglownego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi - podkreśliła rzecznik Wód Polskich.

Główny szlak żeglowny na Mazurach to trasa wodna Pisz - Węgorzewo o długości 86,6 km. Zaczyna się on od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w Piszu i kończy się przy jazie "Zamek" na rzece Węgorapie w Węgorzewie.

Od szlaku głównego jest ustawionych 5 szlaków bocznych, które są znakowane jednostronnie.

Są to: szlak na jeziorze Śniardwy do Okartowa; szlak na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; szlak w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie); szlak z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra; szlak z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

W ostatnim tygodniu kwietnia ma także zostać uruchomiony System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Składa się on z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego.

Od lat sezon żeglarski rozpoczynał się na Mazurach 1 maja. Firmy czarterowe mają nadzieję, że w tym roku sytuacja pandemiczna nie przerwie tej tradycji.

Na podstawie: Wody Polskie/PAP

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 27

  • 23
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 2
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Stranda Wiosna Lato