Reklama

Rusza budowa „ekspresówki” przez Mazury. Trasa ma być gotowa do końca 2023 r.

BieżąceInwestycje3 sierpnia 2021, 7:46Komentarzy: 1
Rusza budowa „ekspresówki” przez Mazury. Trasa ma być gotowa do końca 2023 r.
 fot. UW w Olsztynie

Symboliczna łopata została wbita na placu budowy drogi ekspresowej S16 z Borek Wielkich do Mrągowa. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku.

W pierwszej kolejności prace będą skoncentrowane na budowie drogi serwisowej, równoległej do istniejącej drogi krajowej nr 16. Część nowej trasy biegnie w śladzie starej drogi. Przed jej budową konieczne jest zatem przygotowanie równoległej drogi, na którą będzie można skierować ruch z istniejącej szesnastki. Obecnie wykonawca organizuje zaplecze budowy, prowadzi karczowanie terenu i prace saperskie. Niebawem rozpocznie się odhumusowanie, czyli zdjęcie wierzchniej warstwy ziemi.

Rusza budowa „ekspresówki” przez Mazury. Trasa ma być gotowa do końca 2023 r.

Odcinek S16 Borki Wielkie – Mrągowo, w systemie Projektuj i buduj, realizuje firma PORR. Inwestycja jest kolejnym etapem budowy drogi ekspresowej S16 w województwie warmińsko-mazurskim. Nowy odcinek będzie miał długość około 16 km, w tym około 13 km w ciągu S16 i około 3 km obwodnicy Mrągowa w ciągu drogi krajowej nr 59.

Przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej. Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a na odcinku obwodnicy Mrągowa jednojezdniowy, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku.

Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy poprzez dwa węzły drogowe – Sorkwity i Bagienice. Przewiduje się również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń akustycznych oraz wykonanie nasadzeń zieleni.

Szesnastka to główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. W regionie łączy najważniejsze miasta, takie jak Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda, z trasami układu południkowego. W przyszłości S16, wraz z układem dróg S5, S7, S10, S51 i S61, stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na tej drodze. Dzięki budowie obwodnicy z Mrągowa zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.  Realizacja zadania zakończy się pod koniec 2023 roku.

Za budowę odpowiada firma PORR, której przedstawiciele przyznają, że teren inwestycji nie jest łatwy.

– Jest bardzo dużo wzmocnień gruntu. Główną technologią będzie wymiana słabonośnych gruntów. Ponad 70 punktów takich wymian – informuje Krzysztof Laskowski, członek zarządu tej firmy. Deklaruje on przy tym, że budowa zakończy się w terminie – czyli pod koniec roku 2023.

Przy okazji tej inwestycji wracają pytania o stan zaawansowania przygotowań do budowy ciągu dalszego – czyli S16 z Mrągowa do Ełku.

- Oczywiście jak najbardziej liczymy na kontynuację. Najważniejsze, czyli finansowanie, mamy zapewnione – deklaruje Paweł Czemiel, radny sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego i doradca ministra infrastruktury.

Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stara się o decyzję środowiskową dla tej inwestycji. Niedawno musiała uzupełnić raport oddziaływania drogi na środowisko.

W terminie wyznaczonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uzupełniliśmy nasz wniosek, teraz te nasze wyjaśnienia są analizowane – informuje Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - baner

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Giełda Jachtów

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Klub Mila