ReklamaA1 - Ruciane Park Sylwestra

Rusza przebudowa Kanału Piękna Góra na Mazurach

BieżąceInwestycje25 października 2021, 6:08
Rusza przebudowa Kanału Piękna Góra na Mazurach
Przebudowa Kanału Piękna Góra. fot. Gmina Giżycko/facebook

Ruszyły prace inwestycyjne przy przebudowie Kanału Piękna Góra, położonego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w gminie Giżycko. Koszt remontu tego obiektu to blisko 3 miliony złotych.

Zakresem prac objęto całą długość tego mazurskiego kanału (z wyłączeniem odcinków wykonanych w ramach inwestycji drogowej) wraz z nową główką zachodnią na wejściu do kanału od strony jeziora Kisajno.

Projekt jest realizowany w ramach zadania: „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap III – remont śluzy „Guzianka I”, remont śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa i umocnienie 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin”.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu operacyjnego Warmia i Mazury 2014–2020.

Koszt remontu kanału Piękna Góra to blisko 3 miliony złotych (2 808 547,99 zł).  Prace potrwają do marca przyszłego roku.

Kanał Piękna Góra łączy jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Obecne ubezpieczenie brzegowe typu palowo – faszynowego jest w złym stanie technicznym. Przebudowa obejmie 140 m umocnień kanału wraz z małą korektą główki wyjściowej na jez. Kisajno, udrożnienie kanału do głębokości 1,6 m, a także udrożnienie 50 m odcinka zatoki jez. Tajty przed kanałem.

Remont pozwoli na poprawę bezpieczeństwa żeglugi na szlaku Bocznym jez. Kisajno – jez. Niegocin a także zapewni właściwe parametry klasy drogi wodnej (I A). Zastosowana technologia ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym pozwoli na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 25

 • 22
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - HeydayBoats

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew