ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Rusza remont Kanału Łuczańskiego na Mazurach. Będzie nieczynny do końca roku

BieżąceInwestycje17 stycznia 2023, 7:00Komentarzy: 2
Rusza remont Kanału Łuczańskiego na Mazurach. Będzie nieczynny do końca roku
 fot. mazury24.eu

23 stycznia rozpocząć mają się prace przy remoncie Kanału Łuczańskiego w Giżycku – poinformowały Wody Polskie. Inwestycja ma kosztować blisko 68 mln zł. Modernizacja tego szlaku wodnego będzie trwał do końca roku.

- Taka jest deklaracja wykonawcy remontu, że 23 stycznia ma tam wjechać sprzęt i będzie sukcesywnie rozpoczynać te prace - poinformowała Joanna Szerenos-Pawilcz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Termin zakończenia tej inwestycji wyznaczono na koniec listopada 2023 roku. Ze względów bezpieczeństwa, na czas prac remontowo-budowlanych Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej.

Remont kanału obejmie budowę umocnień brzegowych, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze. Na obu brzegach, co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu.

Powstaną też nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału, polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości 1,6 m.

Remont obejmie również wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany. Całkowity koszt prac to blisko 68 mln zł.

To kolejny mazurski kanał, który będzie wyremontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej oddano do użytku kanały: Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Kontynuowane są prace przy modernizacji kanałów: Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy i stopnia wodnego w Karwiku. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I.

Łączna wartość inwestycji prowadzonych przez Wody Polskie w regionie to ponad 300 mln zł, a dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Sasanka

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Lamdo
ReklamaA2 - Ruciane Park