ReklamaA1 - Perła Mazur

„Ruszył czas dla Pisza”. Zabytkowy zegar znów działa

BieżąceHistoria29 czerwca 2021, 6:17
„Ruszył czas dla Pisza”. Zabytkowy zegar znów działa
 fot. Miasto Pisz

27 czerwca, w święto patrona naszej parafii, w samo południe ruszył czas dla Pisza. Niech to będzie błogosławiony czas, pełen sukcesów – mówił, na chwilę przed uruchomieniem wskazówek oraz poświęceniem zegara, ks. prałat Wojciech Kalinowski.

Innym ważnym punktem uroczystości odpustowych była msza święta z tradycyjną procesją wokół świątyni. Ostatnią część wydarzenia stanowił koncert szantowy (na Placu Daszyńskiego) zespołu Oj Tam, połączony z poczęstunkiem.

Zanim czasomierz wrócił na swoje miejsce został wyremontowany przez specjalistyczną firmę z Wolsztyna, jedną z dwóch tego typu w Polsce, zajmującą się naprawami zabytkowych zegarów. Renowację mechanizmu udało się wykonać bez konieczności wymiany ważnych elementów konstrukcyjnych.

Wystawione na działanie warunków atmosferycznych tarcze były w gorszym stanie. Zachowano tylko pierścienie o średnicy ponad 170 cm. Skorodowaną blachę trzeba było zastąpić nową. Prace były prowadzone zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To standardowa procedura w przypadku modernizacji zabytkowych obiektów. A do takich jest zaliczana świątynia p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.

W związku z tym, tarczom nadano historyczny wygląd, posiłkując się archiwalnymi zdjęciami Pisza sprzed ponad wieku – na czarnym tle umieszczono białe wskazówki i białe cyfry rzymskie.

Na przełomie maja i czerwca trwały prace związane z wymianą odeskowania. Ostatnim etapem było powieszenie czterech cyferblatów (tarcz zegara). Do przeprowadzenia tej operacji potrzebna była grupa alpinistyczna.

- Zegar, który od 1899 r. jest nieodłącznym elementem kościelnej wieży to jeden z nielicznych tego typu czasomierzy, zachowany do dzisiaj w niemal nienaruszonym stanie. Oprócz Pisza wyprodukowane w niemieckiej firmie Richter zegary znajdują się na ratuszu w Poznaniu oraz w Berlinie - podkreślał ks. prałat Wojciech Kalinowski, proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.

Łączny koszt inwestycji wyniósł 261 tys. zł. Wsparcie Gminy Pisz to 85 tys. zł.

Na podstawie informacji Miasta Pisz.

ReklamaC1 - Warszawski Salon Jachtowy

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - PTTK Wilkasy
ReklamaA2 - Tło Dla Mew