ReklamaA1 - Wioska Surfów

Ryn zyskał nową atrakcję. Zobaczcie zabytkową wieżę ciśnień

Bieżące11 marca 2020, 14:45Komentarzy: 1
Ryn zyskał nową atrakcję. Zobaczcie zabytkową wieżę ciśnień
 fot. mazury24.eu

W ubiegłym roku zakończyła się rewitalizacja zabytkowej wieży ciśnień w Rynie na Mazurach. Na najwyższej kondygnacji budynku powstał taras widokowy, który został udostępniony turystom.

Z punktu widokowego na zrewitalizowanej wieży można podziwiać panoramę mazurskiego miasteczka i okolic, w tym malownicze jeziora Ołów i Ryńskie, a także pokrzyżacki zamek. Wieża, która była kiedyś częścią miejskiego systemu wodociągów, stoi na wzgórzu w sąsiedztwie dawnego cmentarza ewangelickiego.

Podczas prac remontowych - poza budową tarasu widokowego - odnowiono elewację i wnętrze budowli, zamontowano osobową windę i podnośnik dla niepełnosprawnych. Zagospodarowano też najbliższe otoczenie wieży.

Wieża ciśnień jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Rynu. Władze samorządowe liczą, że stworzenie tam punktu widokowego podniesie atrakcyjność turystyczną miejscowości.

Inwestycja kosztowała ponad 1,6 mln zł. Została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z UE, przyznanemu w ramach programu rewitalizacji miast należących do międzynarodowej sieci Cittaslow. Jej ideą jest promowanie stylu "dobrego życia" bez pośpiechu, w zgodzie z naturą i tradycją.

Obiekt został wybudowany pod koniec XIX wieku. Na szczęście wieża ciśnień w Rynie nie podzieliła losu wielu tego typu obiektów w Polsce.

Zamiast spokojnie sobie niszczeć, wieża ciśnień jest wykorzystywana turystycznie i stanowi jedną z ciekawszych wizytówek Rynu.

Zobaczcie wieżę ciśnień w Rynie na naszych zdjęciach.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 19

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts