ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Rząd zatwierdził środki finansowe na budowę „ekspresówki” przez Mazury

BieżąceInwestycje19 grudnia 2022, 9:52Komentarzy: 2
Wizualizacja drogi S16 przez Mazury
Wizualizacja drogi S16 przez Mazury fot. GDDKiA w Olsztynie

Istotną dla Mazur drogą zapisaną w rządowym programie jest droga S16. Obecnie powstaje jej fragment z Borek Wielkich do Mrągowa. Koszt jej realizacji to ponad 3 miliardy złotych. Ma powstać do 2030 roku.

Droga ekspresowa przez Mazury już powstaje, ale fragmentami. Obecnie prowadzone są wymiany gruntu, roboty ziemne, roboty związane z warstwami konstrukcyjnymi.

- Wykonawca rozpoczął też układanie podbudowy bitumicznej na trasie głównej, prowadzone są prace na 19 z 20 obiektów inżynierskich. Zaawansowanie inwestycji to około 50 procent – mówi Karol Głębocki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Zakończenie tego odcinka planowane jest na pierwszą połowę roku 2024. Jednak rządowy dokument zakłada, że powstanie też dalszy ciąg – z Mrągowa do Ełku, dla którego obecnie przygotowywana jest dokumentacja.

- Czasami były takie pytania – chcemy budować, ale czy będzie finansowanie, to jest ponad 3 miliardy złotych? Teraz to jest już zapewnione – mówi na antenie Radia Olsztyn Jerzy Szmit, polityk PiS z Olsztyna.

Drogowcy czekają jeszcze na decyzję środowiskową dla tej inwestycji – na razie zostali wezwani do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu drogi na środowisko, chcą to zrobić do końca marca przyszłego roku. Sama budowa to perspektywa roku 2030.

Wcześniej jest natomiast szansa na rozbudowę odcinka drogi nr 16 z Olsztyna do Biskupca – obecnie to droga jednojezdniowa, ma być poszerzona do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. Przetarg na te prace może być ogłoszony jeszcze w tym roku.

Źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Perła Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Sailing Machine