ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Rzeka Sapina na Mazurach - idealny szlak kajakowy dla miłośników przyrody i historii

Pływanie po MazurachkajakiemBieżące21 października 2023, 8:08Komentarzy: 2
Rzeka Sapina na Mazurach - idealny szlak kajakowy dla miłośników przyrody i historii
 fot. mazury24.eu

Jeśli szukacie pomysłu na aktywny wypoczynek na Mazurach, a jednocześnie chcecie podziwiać piękno natury to rzeka Sapina jest dla Was idealnym wyborem. To jedna z najbardziej malowniczych i urokliwych rzek w tej części Polski, która łączy ze sobą kilka jezior i przepływa przez lasy, łąki, bagna i kanały.

Na szlaku kajakowym rzeki Sapiny można spotkać wiele gatunków ptaków, ryb i ssaków, a także zobaczyć ślady historii, takie jak ruiny mostu kolejowego czy śluza z początku XX wieku.
 

Przepiękna rzeka na Mazurach

Rzeka Sapina ma długość około 47,6 km, ale nie cała jest dostępna dla kajakarzy. Większość firm oferujących spływy kajakowe zaleca rozpoczęcie trasy w Kruklankach, gdzie znajduje się dogodne miejsce do wodowania kajaków na wschodnim brzegu jeziora Kruklin.

Zakończenie spływu można zaplanować w Ogonkach nad jeziorem Święcajty. W ten sposób cała trasa ma około 35 km i można ją pokonać w ciągu dwóch dni z noclegiem na polu namiotowym lub domku campingowym nad jeziorem Gołdopiwo. Jeśli jednak chcemy skrócić spływ do jednego dnia, to możemy zacząć przy śluzie Przerwanki w miejscowości o tej samej nazwie.
 

Spływ rzeką Sapiną na Mazurach jest łatwy

Szlak kajakowy rzeki Sapiny jest łatwy i nadaje się dla początkujących i zaawansowanych kajakarzy. Nie ma na nim żadnych trudnych odcinków czy progów, a jedynym utrudnieniem są przenoski przy niektórych mostach czy śluzach. Rzeka płynie spokojnie i ma niewielki spadek, więc nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą się zrelaksować i cieszyć się pięknem otoczenia.
 

Co zobaczymy na trasie rzeki Sapiny?

Szlak kajakowy rzeki Sapiny jest bogaty w atrakcje zarówno przyrodnicze, jak i historyczne. Płynąc kajakiem możemy podziwiać różnorodność krajobrazu, który zmienia się od lasów i pól, przez bagna i szuwary, po jeziora i kanały. Na trasie znajdują się także rezerwaty przyrody, takie jak rezerwat ornitologiczny nad jeziorem Kożuchy, gdzie gniazdują mewy śmieszki, rybitwy czarne, łabędzie nieme i inne ptaki wodne. Możemy też zobaczyć bobry budujące tamy i kopce na rzece oraz inne zwierzęta leśne, takie jak łosie, jelenie, dziki czy sarny.

Na szlaku nie brakuje również zabytków i ciekawostek historycznych. Jednym z nich jest ruina mostu kolejowego w Kruklankach, który stanowi punkt widokowy na rzekę i jej okolicę. Pod nim znajduje się drewniany mostek dla pieszych i rowerzystów.

Innym interesującym obiektem jest śluza Przerwanki z 1910 roku, która służyła do regulacji poziomu wody na kanale Sapiny. Śluza jest zabytkiem techniki i zachowała się w dobrym stanie. Warto się przy niej zatrzymać i zobaczyć, jak działa. Na końcu szlaku znajduje się Węgorzewo – urokliwe miasteczko mazurskie z wieloma zabytkami.

Rzeka Sapina na Mazurach to szlak kajakowy, który zachwyci każdego, kto lubi aktywny wypoczynek w otoczeniu natury i historii. To propozycja dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku i hałasu miasta i zanurzyć się w spokojnej i urokliwej atmosferze Mazur. Szlak jest łatwy i nie wymaga dużego doświadczenia ani wysiłku, a jednocześnie oferuje wiele atrakcji i ciekawostek. To idealny sposób na spędzenie weekendu lub urlopu na łonie przyrody.
 

Więcej informacji o spływie kajakowym rzeką Sapiną przeczytacie tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts