ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Sanitarny dramat na Mazurach. W portach nie działają toalety i punkty odbioru nieczystości

Mazury a Covid 19Bieżące2 maja 2021, 8:18Komentarzy: 5
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe fot. mazury24.eu

Rozpoczęła się majówka na Mazurach, a wraz z nią prawdziwy tłok na mazurskich akwenach. Po jeziorach żeglują setki ludzi. Ratownicy MOPR alarmują jednak, że portowe toalety są nadal zamknięte i nie działają punkty odbioru nieczystości z jachtów. „Mazurskie jeziora zmienią się w szambo” – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Setki żeglarzy ściągnęło na majówkę na Mazury. Wszyscy wypłynęli na jeziora wyczarterowanymi łodziami. Jednak pojawił się od razu poważny problem. W wielu portach toalety oraz punkty odbioru nieczystości z jachtów nie działają - informuje Polska Agencja Prasowa.

Jak się okazuje – pierwotnie mogło się wydawać, że skoro można uprawiać sport od 1 maja br. na świeżym powietrzu, to również nie będzie problemu z funkcjonowaniem portów na Mazurach. Wszak gdzieś jachty trzeba zwodować i gdzieś nimi przybijać.

Jednak nieco później ukazało się rozporządzenie epidemiczne rządu, które niestety nakazało zamknięcie tych obiektów do dnia 7 maja br. Nie działają także maszyny odsysające nieczystości z toalet na jachtach.

- Żeglarze się skarżą, że wstali rano i przy swojej łódce znaleźli ludzkie fekalia. Ludzie załatwiają się dosłownie gdzie popadnie, bo sanitariaty są zamknięte – powiedział Radiu Olsztyn dyżurny ratownik MOPR Mariusz Raubo i dodał, że żeglarze zwracają uwagę na niebezpieczeństwo epidemiczne takiej sytuacji.

- Zamiast koronawirusa za chwilę będziemy mieli inną epidemię wynikającą z tego, że ludzie załatwiają się gdzie popadnie – dodał Raubo.

W giżyckiej ekomarinie otwarte są sanitariaty w głównym budynku portu. Mogą z nich korzystać wszyscy – i żeglarze, i spacerowicze. W tej samej części budynku mieszczą się też sanitariaty i prysznice portowe (obsługiwane na podst. tzw. karty portowej) – te są zamknięte. Nie działa także maszyna wysysająca nieczystości z toalet zamocowanych na jachtach – pompa jest wyłączona, a wąż oddany do konserwacji.

W efekcie w sobotę rano do czterech toalet w ekomarinie w Giżycku była długa kolejka. W porcie mogło być nawet 500 osób zainteresowanych korzystaniem z sanitariatów.

- Ludzie myją się w zlewach, czekają w ogonku do toalet, sytuacja jest patowa. Działalność portowa jest zabroniona, a toalety, prysznice, czy odsysarka nieczystości działają właśnie w ramach działalności portowej. Ktoś chyba nie przemyślał do końca tej kwestii i w efekcie ludzie są na majówce, żeglują, a nie mają dostępu do sanitariatów. Port jest oficjalnie zamknięty, nie ma ludzi, obsługi. Gdybyśmy otworzyli port i sanitariaty portowe, narazilibyśmy się na złamanie obostrzeń epidemicznych i kary – wyjaśnił PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Na Mazury przyjechało na majówkę bardzo wielu turystów. Zdaniem włodarza Giżycka jest ryzyko, że żeglarze nie będą mieli wyjścia i nieczystości z jachtów będą wylewali do jezior.

Ratownik MOPR Mariusz Raubo zaapelował, by decydenci umożliwili otwarcie sanitariatów w portach i włączenie odsysarek nieczystości.

- Przecież publiczne szalety działają, te w portach też są potrzebne. Bez prądu na kei ludzie sobie poradzą, bez pryszniców też przeżyją, ale potrzeby fizjologiczne muszą załatwiać. Pilnie trzeba to umożliwić, bo to, co się dzieje jest w naszej ocenie szalenie niebezpieczne – zaapelował ratownik MOPR.

 

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 38

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 4
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 19
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 11
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka