ReklamaA1 - Mazurska Jagnięcina

Skarb odkryty na Mazurach otrzymał duże dofinansowanie

Historia1 marca 2024, 13:58
Skarb odkryty na Mazurach otrzymał duże dofinansowanie
 fot. UM Ełk.

Projekt Muzeum Historycznego w Ełku polegający na digitalizacji i udostępnieniu zbioru monet z XVII wieku odnalezionych na terenie miasta na Mazurach, otrzymał 106 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Skarb z Ełku został uznany przez National Geographic za jeden z dziesięciu najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce ostatniej dekady.

Głównym celem projektu pn.: „Cyfrowy Skarb Ełcki: digitalizacja i udostępnianie zbioru monet z XVII w. odnalezionych na terenie miasta Ełku” jest stworzenie wizerunków cyfrowych monet Skarbu Ełckiego (zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pozwalające na obejrzenie monet w znacznym powiększeniu) oraz bezpłatne udostępnienie tych wizerunków na stronie internetowej Muzeum Historycznego w Ełku (stworzenie galerii internetowej).

Zadanie przewiduje digitalizację i udostępnienie 671 monet pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku. Zasoby zostaną udostępnione na stronie: cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl

Ponadto wizerunki 50 najważniejszych monet zostaną udostępnione na portalu Kronik@ (kronika.gov.pl) oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Program „Kultura cyfrowa” ma na celu udostępnianie i umożliwianie ponownego wykorzystywania zasobów cyfrowych, uwzględniające opracowanie i digitalizację zasobów dziedzictwa kulturowego do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych.

Projekt Muzeum Historycznego w Ełku otrzymał dofinansowanie w wysokości 106 000 zł z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu: 189 382 zł

Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 roku członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjne „Jaćwież” odnaleźli 680 monety z XVII wieku. Znalezisko zostało odkryte w hałdach ziemi zdjętych z nawierzchni ulicy Wojska Polskiego w Ełku.

Na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Ełku.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka