ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Skarb z Ełku można już oglądać w muzeum

Bieżące2 lutego 2021, 7:00
Skarb z Ełku można już oglądać w muzeum
 fot. UM Ełk

Orty, trojaki, szóstaki i szelągi emitowane przez największych ówczesnych monarchów wchodzą w skład XVII- wiecznego ełckiego skarbu odkrytego na ulicy Głównej. Już od 2 lutego ponad 200 oczyszczonych monet z całej ówczesnej Europy można będzie obejrzeć w Muzeum Historycznym w Ełku.

Skarb ten (łącznie 681 monet) został ogłoszony „Największą Archeologiczną Sensacją Roku 2020”.

Wystawa „Skarb z ulicy Głównej” powstała przy współpracy Muzeum Historycznego w Ełku, Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Jaćwież” oraz Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Ełku. Monety są przygotowywane od czerwca. Sukcesywnie rozpoznawane są też ich wartości.

- Przed rokiem w lutym otrzymałem informacje, że w Ełku odkryty został skarb. Znalazcami byli członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Jaćwież”. A już jutro odbędzie się otwarcie wystawy „Skarb z ulicy Głównej”. Wyeksponowanych zostało 200 monet ze skarbu m.in. szóstaki, szelągi, orty, talary. Większość monet jest oczyszczona i przygotowana do oglądania. Znajdziecie też informacje, ile warte były poszczególne monety i co można było kupić za szeląga, szóstaka czy talara w XVII w. – powiedział Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku.

Członkowie stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Jaćwież” w hałdach ziemi pochodzących z ulicy Głównej (obecnie ul. Wojska Polskiego) odkryli w 2020 r. ponad 681 XVII-wiecznych monet. Dotychczas jest to największe archeologiczne odkrycie w dziejach Ełku i najprawdopodobniej największy skarb w Polsce.

- Marzeniem każdego poszukiwacza jest znalezienie skarbu. Nam się udało. Odkryliśmy 681 monet. Nie wszystkie monety są wyczyszczone i rozpoznane. Ale już teraz wiemy, że jest to największy skarb w Polsce, więc jego wartość historyczna jest niemierzalna. Skarb trafił do muzeum, gdzie w pół roku została uruchomiona wystawa. Jesteśmy z tego bardzo dumni. I działamy dalej, szukamy skarbów. – powiedział - Mariusz Jarząbek, prezes Stowarzyszenia Historyczno – Eksploracyjnego „Jaćwież”.

Monety wchodzące w skład skarbu były zbierane najprawdopodobniej z pokolenia na pokolenie - ojciec przekazywał monety synowi. Wśród nich są numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie, niderlandzkie. Orty, trojaki, szóstaki i szelągi emitowane przez największych ówczesnych monarchów.

Trzy z monet zasługują na szczególną uwagę:

Pierwsza to ort z 1617 r. wykonany przez Samuela Ammona, najsłynniejszego barokowego rytownika w Polsce. Ze względu na jego kunszt, jego monety są najcenniejsze. Jedna z jego monet została sprzedana za ponad 2 mln dolarów. Była to donatywa z 1621 r.

Druga to ort wybity podczas oblężenia Krakowa przez wojska szwedzkie pod koniec 1655 r. czyli już w trakcie potopu.

Trzecia moneta to ort o nominale 21 groszy Jana Kazimierza z 1651 r. wybity w Bydgoszczy. Monety o tym nominale były bite tylko przez miesiąc od stycznia do lutego. Jedna ustawa określiła wartość orta 21 groszy, a miesiąc później Sejm wrócił do orta 18 groszowego. Dlatego jest to w zasadzie jedna z najrzadszych monet. Biały kruk.

Wystawa będzie czynna w Muzeum Historycznym w Ełku:

wtorek – niedziela: 9.30 – 16.30

przerwa: w godz. 13.30 - 14.00

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew