ReklamaA1 - Gertis

Śluza Guzianka II oficjalnie otwarta. W czerwcu będzie już funkcjonować

Inwestycje30 maja 2020, 9:51
Śluza Guzianka II oficjalnie otwarta. W czerwcu będzie już funkcjonować
 fot. Radio Olsztyn/M. Zbrożek

W piątek (29 maja)  oficjalnie zakończyła się budowa obiektu nowej śluzy Guzianka II. - Jeszcze w czerwcu żeglarze i wodniacy będą mogli skorzystać z nowej śluzy, umożliwiającej przepłynięcie z jeziora Guzianka Duża na jez. Bełdany - zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Dziś odbieramy plac budowy protokołem, czyli wykonawca wykonał swoją pracę. Mamy gotową, piękną śluzę Guzianka II. Teraz występujemy do inspektora nadzoru budowlanego o wydanie jak najszybsze decyzji ws. eksploatacji. Myślę, że jeszcze w czerwcu, jak obiecywaliśmy, jeszcze przed głównym sezonem nawigacyjnym, będziemy mieli śluzę gotową"- powiedział Daca podczas konferencji na terenie Guzianki II.

"Jestem dumny z tej inwestycji, bo jak sądzę, to będzie najbardziej uczęszczana śluza w Europie, tak jak w przypadku siostrzanej, starej, bo ponad stuletniej. Nowy obiekt jest wyczekiwany przez wszystkich żeglarzy i wodniaków" - dodał prezes Daca.

Przypomniał, że jest to pierwsza śluza wybudowana na Mazurach od kilkudziesięciu lat. Obiekt powstał we współpracy Wód Polskich z gminami mazurskimi i marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2018 i zakończyła teraz, czyli szybciej niż planowano. Wstępnie zakładano, że budowa zakończona zostanie we wrześniu tego roku.

Stara Guzianka przejdzie remont

Wskazał, że obok planowanych remontów kanałów mazurskich, nowa śluza jest również inwestycją, która zmieni oblicze Mazur. Stara Guzianka będzie także funkcjonowała dalej. Planowany jest jej remont, a potem ruch będzie odbywał się na obu obiektach i będzie rozdzielony ze względu na wielkości jednostek. Prezes dodał, że obecnie, z uwagi na sytuację epidemiczną, można się spodziewać w tym sezonie wakacyjnym większej liczby turystów na Mazurach.

"Drugie drzwi" na mazurskie jezioro

Burmistrz Rucianego Nidy Piotr Feliński mówił, że żeglarze i samorząd doczekali się po 13 latach "drugich drzwi" na jezioro. Ocenił, że stara Guzianka jest raczej ekspozycyjną i zabytkową budowlą, niż funkcjonalną.

Mówił, że starania o budowę nowego obiektu były poprzedzone zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, decyzjami środowiskowymi oraz powstaniem inicjatywy samorządów, które założyły Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich 2020. One stały się beneficjentem projektu, który uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Inwestycję podjęły Wody Polskie.

Wyraził nadzieję, że w tym sezonie będzie więcej turystów na Mazurach, ponieważ Polacy - jak mówił - będą wybierać wypoczynek indywidualny w gronie rodzinnym, także na żaglówkach. "Zapraszam wszystkich żeglarzy i wypoczywających nad nasze jeziora" - mówił burmistrz.

Bezpłatna przeprawa przez śluzy na Mazurach

Prezes Daca dodał, że decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, przeprawy jednostek przez śluzy w tym sezonie nawigacyjnym będą bezpłatne. Jak wskazał, to też będzie zachęcać turystów do skorzystania z atrakcji nad jeziorami.

Śluza Guzianka II umożliwi szybszą przeprawę żeglarzom z jeziora Bełdany na jezioro Guzianka Duża. W poprzednich sezonach wodniacy korzystający ze starej śluzy musieli czekać na przeprawę 2-3 godziny.

Guzianka II kosztowała 30 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 17 mln zł.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

 • 40
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka