ReklamaA1 - Sailing Machine

Śluza Guzianka - miejsce z historią, i z przyszłością

Pływanie po MazurachBieżąceInwestycje4 lipca 2019, 17:44Komentarzy: 1
Śluza Guzianka - miejsce z historią, i z przyszłością
Śluza Guzianka  fot. Mazury24.eu

Początkowo drewniana, później ceglana i kamienna. Od ponad stu lat stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Śluzę Guziankę , bo o niej mowa, czeka gruntowny remont.  Co to oznacza dla miłośników wodnych wypraw?

Śluza Guzianka została wybudowana i uruchomiona w 1879 roku. Łączy główną grupę jezior mazurskich (przez jezioro Bełdany) z miastem Ruciane-Nida, z Jeziorem Nidzkim oraz z jeziorami Guzianka Mała i Guzianka Wielka. Jej długość wynosi 44 metry, szerokość wrót to 7,5 metra, a różnica poziomów wody to 2 metry. Pierwotnie wykonana była z drewna, następnie w 1899 roku do budowy ścian użyto trwalszych materiałów – kamieni i cegieł. 

Tysiące przepraw  rocznie

W sezonie turystycznym śluza Guzianka pracuje niemalże na okrągło – przeprawia kilkaset jednostek pływających dziennie. Korzystają z niej zarówno jachty, motorówki, jak i kajaki oraz statki wycieczkowe. Szacuje się, że w ciągu roku Guzianka śluzuje około 20 tysięcy jednostek wodnych. A to świadczy o tym, że cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Projekt na modernizację starej i budowę nowej

Śluza Guzianka przez ponad sto lat wysłużyła już swoje -  jest w bardzo złym stanie technicznym. Obiekt wymaga modernizacji, a co za tym idzie, całkowitego zamknięcia i wyłączenia z ruchu żeglugowego. W związku z tym w październiku 2018 roku została podpisana umowa na budowę śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie – obiektu, który ma wpłynąć na poprawę jakości ruchu żeglugowego w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Rozpoczęcie budowy śluzy Guzianka II to etap I projektu „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka””. Projekt ten będzie realizowany w ramach współpracy i partnerstwa kilku instytucji (Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Gminy Mikołajki, Gminy Ryn, Gminy Ruciane-Nida, Gminy Pisz, Gminy Mikołajki, Miasta Giżycko), a jego liderem jest Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie.

Najpierw zastępstwo, potem pełen etat

Zgodnie z projektem nowa śluza, tzw. Guzianka II, ma obsługiwać ruch podczas remontu starej śluzy. Docelowo jednak Guzianka II ma przejąć część ruchu żeglugowego pomiędzy jeziorami Bełdany i Nidzkie. Jak zaznaczają realizatorzy projektu, etap I to nie tylko budowa śluzy, ale też prace przy udrożnieniu szlaku wodnego na przesmyku jezior Mikołajskie – Tałty i przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego w Rynie. Roboty budowlane mają potrwać do 30 czerwca 2020 roku, a ich koszt wynosi 26 437 000 złotych.

Śluza Guzianka jest istotnym traktem wodnym,  a także perełką szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Zanim na czas remontu zastąpi ją jej „młodsza siostra” - Guzianka II, cieszmy się jej urokami.

WARTO WIEDZIEĆ

Warto pamiętać o tym, że statki pasażerskie zawsze mają pierwszeństwo. W szczycie sezonu, kiedy ruch jest duży, najlepiej ustawiać się wcześnie rano, albo późniejszym popołudniem.

Godziny otwarcia śluzy Guzianka

 • maj codziennie - 8.00 - 19.00
 • czerwiec codziennie - 8.00 - 20.00
 • lipiec codziennie - 8.00 - 21.00
 • sierpień codziennie - 8.00 - 21.00
 • wrzesień codziennie - 8.00 - 19.00
 • październik codziennie - 8.00 - 16.00

Opłaty za przeprawę:

 • w godz. 8:00-16:00 (w nawiasie opłata za śluzowanie w godz. 16:00-8:00):
 • łodzie wiosłowe, kajaki: 3,64 zł (7,28 zł);
 • łodzie sportowe, turystyczne, żaglowe, motorowe do 15 t nośności: 6,46 zł (12,92 zł);
 • statki pasażerskie, barki: 13,84 zł (14,52 zł)
ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Luani Consulting
ReklamaA2 - Tło Dla Mew