ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Pozostałe11 lutego 2021, 12:13
Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Występowanie wad wzroku jest powszechne we współczesnym społeczeństwie. Szacuje się, że zaburzenia widzenia związane z wadami refrakcji dotyczą blisko 285 milionów osób na całym świecie. Problem ten szczególnie nasilił się zwłaszcza teraz, kiedy praktycznie każdy z nas przeciętnie kilka godzin dziennie spędza przed ekranem komputera. Do najczęstszych wad wzroku należą krótkowzroczność, nadwzroczność, presbiopia i astygmatyzm. Przyczyny ich powstawania są różne, jednak przy każdej z nich dla zapewnienia pacjentowi satysfakcjonującej jakości widzenia konieczny jest wybór odpowiedniej metody korekcji. Podstawową formą wyrównywania istniejących wad refrakcji są okulary korekcyjne. Wśród osób z wadami wzroku coraz większą popularnością cieszą się też soczewki kontaktowe. Jeżeli i ty zastanawiasz się nad rezygnacją z okularów na rzecz szkieł kontaktowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Soczewki zamiast okularów – jak to działa?

Szkło kontaktowe to niewielka soczewka, którą aplikuje się bezpośrednio do oka. Soczewka spoczywa bezpośrednio na rogówce, unosząc się na warstwie filmu łzowego pokrywającego jej powierzchnię. Nowoczesne szkła kontaktowe działają na podobnej zasadzie co okulary: załamują i skupiają wpadające do oka promienie światła w taki sposób, by umożliwić powstawanie wyraźnego obrazu. Soczewki mogą z powodzeniem zastąpić okulary i całkowicie odmienić codzienne życie. Dzięki nim można skutecznie wyeliminować uciążliwe dolegliwości bez konieczności rezygnowania z ulubionych aktywności.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki powinny być dopasowane zarówno do wady wzroku, jak i do kształtu gałki ocznej. W doborze soczewek nie bez znaczenia są także indywidualne preferencje pacjenta, jego potrzeby oraz styl życia. Szkła kontaktowe występują w wielu rodzajach, zaprojektowanych z myślą o różnych potrzebach. Kryteriami podziału soczewek mogą być m.in. materiał wykonania (twarde, miękkie, hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe), przeznaczenie (korekcyjne, lecznicze) oraz czas noszenia (jednodniowe, miesięczne, kwartalne). Szczególnym typem szkieł kontaktowych są soczewki kosmetyczne. Za ich pomocą można podkreślić lub całkowicie zmienić naturalny kolor oczu.

Soczewki całodobowe

Zużyte soczewki jednodniowe należy wyrzucić do kosza. Soczewki o przedłużonym trybie noszenia po zdjęciu trzeba oczyścić i umieścić w specjalnym pojemniczku z płynem do soczewek. W obydwu przypadkach szkła kontaktowe zdejmujemy pod koniec dnia. A co jeśli takie rozwiązanie nam nie wystarcza? Albo gdy zwyczajnie zdarza nam się czasami zapomnieć o zdjęciu szkieł na noc? Idealnym wyjściem z sytuacji będą wtedy soczewki całodobowe. Zgodnie z nazwą, takie szkła są przeznaczone do noszenia przez całą dobę – zarówno w dzień, jak i w nocy bez konieczności codziennej pielęgnacji. Soczewki całodobowe bardzo często są dostępne w trybie miesięcznym. Jedną parę możemy nosić nawet przez 30 dni (chociaż większość ekspertów radzi, by oczyścić je i zdezynfekować choćby raz na tydzień). To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na maksymalnej wygodzie.

Oto lista autoryzowanych sklepów optycznych online, w których możemy zakupić markowe soczewki kontaktowe całodobowe:

bezokularow.pl,

Świat Soczewek,

AleSoczewki.

Zalety soczewek kontaktowych

Największą zaletą soczewek jest bez wątpienia wygoda użytkowania oraz uniwersalność zastosowania. Szkła kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów, sprawdzają się w każdej sytuacji. Możemy je nosić na stałe lub zakładać tylko na specjalne okazje. W soczewkach zawsze świetnie widzimy i świetnie wyglądamy. Dzięki soczewkom możemy nareszcie wyeksponować makijaż do tej pory skrywany pod oprawkami. Używając szkieł kontaktowych możemy jednocześnie nosić ulubione okulary przeciwsłoneczne – taką możliwość z pewnością docenią miłośnicy egzotycznych podróży. Ponieważ szkła kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, przy każdym ruchu gałki ocznej w naturalny sposób poruszają się wraz z nią. Pozwala to uzyskać doskonałe odwzorowanie obrazu w każdej płaszczyźnie. Soczewki są nie tylko niezwykle komfortowe w użytkowaniu, lecz także w pełni bezpieczne dla zdrowia. Niewątpliwym atutem szkieł kontaktowych jest także to, że nie odbierają pewności siebie osobom, które nie lubią okularów.


Wady soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe – co warto o nich wiedzieć?

Najistotniejszym minusem stosowania szkieł kontaktowych z punktu widzenia użytkownika jest specyfika ich aplikacji. Perspektywa wkładania i wyjmowania soczewek z oczu nie każdemu kojarzy się z czymś przyjemnym. Jednak ucząc się prawidłowej techniki „obsługi” szkieł kontaktowych możemy szybko poradzić sobie z przejściowym dyskomfortem. Kolejną wadą soczewek jest możliwość wystąpienia infekcji. Takie zagrożenie dotyczy jednak w szczególności osób nieprzestrzegających podstawowych zasad higieny oraz przechowywania szkieł kontaktowych. Odpowiednia pielęgnacja i prawidłowe użytkowanie zmniejszają to ryzyko do minimum. Pamiętajmy, że soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, dlatego o ich doborze powinien zawsze decydować specjalista. Ekspertami w dziedzinie kontaktologii są optometryści. Osoba wykonująca ten zawód specjalizuje się w diagnostyce oraz dobieraniu korekcji optycznej – zarówno soczewek, jak i okularów. Wizyta w gabinecie optometrysty obejmuje wywiad, badanie wzroku oraz naukę aplikacji soczewek. Specjalista poinstruuje cię, jak należy zakładać i zdejmować soczewki oraz wyjaśni, dlaczego powinieneś używać specjalnych płynów i pojemników do ich przechowywania.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew