ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Statek Chopin. Poznaj żaglowiec pływający po Mazurach

Bieżące6 sierpnia 2021, 8:40Komentarzy: 1
Statek Chopin. Poznaj żaglowiec pływający po Mazurach

Niedawno informowaliśmy i zdawaliśmy relację z rejsu statkiem Chopin, podczas którego na pokładzie tej jednostki wystawiono sztukę "Mąż i żona" krakowskiego teatru Komedia. Teraz poznajmy sam statek i przede wszystkim dowiedzmy się, skąd ten żaglowiec wziął się na mazurskich akwenach.

Jest za duży na mazurskie jeziora, a żagle na dwóch masztach może postawić głównie na wodach jeziora Śniardwy. Skąd pomysł, aby właśnie tu, na Mazurach, pojawił się bryg?

Jednostka zbudowana została w stylu XIX-wiecznego brygu. Wszystkie elementy wykonane są z tradycyjnych i oryginalnych materiałów, co stwarza wyjątkowy i niepowtarzalny klimat na pokładzie.

Największa, pływająca atrakcja na Mazurach

Bryg pojawiła się na wodach mazurskich jezior w sezonie letnim 2002 r. Od tej pory „Chopin” stanowi jedną z największych atrakcji Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwszym portem na Mazurach był Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk na Wierzbie. Od 2006 statek ma dwie przystanie w Mikołajkach.

Chopin najczęściej pływa z portu w Mikołajkach po wodach największego jeziora w Polsce, jakim jest akwen Śniardwy. Tam jest szansa postawienia żagli na dwóch masztach jednostki. Naprawdę niecodzienny widok na Mazurach.

Skąd wziął się ten żaglowiec na mazurskich akwenach?

Bryg został zbudowany na zamówienie Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. przez Wioskę Żeglarską Krzysztof Kosiński. Kadłub żaglowca wykonany został w Płocku. Projektantem statku jest Krzysztof Maćkowiak z Gdańska.

Jest statkiem o napędzie mechaniczno - żaglowym typu bryg. Całkowita powierzchnia ożaglowania rejowego wynosi 297 m2. Wysokość całkowita wynosi 32 m, zaś zanurzenie maksymalne... zaledwie 90 cm.

Pierwsza prezentacja statku miała miejsce 23 września 1999 r. na Cyplu Czerniakowskim w Warszawie. Z zewnątrz statek wyglądał identycznie jak obecnie, natomiast w środku, oprócz silników i rurociągów, było niewiele innych elementów wyposażenia.

Do wiosny 2001 roku statek stał w pobliżu Mostu Poniatowskiego i na Żeraniu w Warszawie. Przez cały ten czas był wykorzystywany do spotkań przez PTC, równocześnie prowadzono prace wykończeniowe wewnątrz.

W maju 2001 roku „Chopin” obrał kurs na Zatokę Gdańską, gdzie towarzyszył imprezom windsurfingowym Wojtka Brzozowskiego w Pucku, Helu, Juracie, Rewie i Jastarni, a także uczestniczył w zlocie żaglowców CUTTY SARK.

Kurs na Mazury

Po zakończeniu sezonu na Zatoce Gdańskiej żaglowiec przepłynął Wisłą, Narwią i Pisą – w rejon Wielkich Jezior Mazurskich.

Bryg wyposażony jest w bezana oraz sześć żagli rejowych. Jednak ze względu na płaski kształt dna i brak oporu bocznego, pod wiatr Chopin pływa wyłącznie na silnikach. Żagle stawiane są na kursach pełnych. W praktyce wygląda to zazwyczaj tak, że na południe – na Śniardwy lub Bełdany – Chopin płynie na silnikach, a do Mikołajek wraca dumnie na żaglach.

Obecnie „Chopin” pływa po południowych Mazurach – jeziorze Mikołajskim, Bełdany i Śniardwy – w sezonie nawigacyjnym, czyli od połowy kwietnia do połowy listopada.

Każdy chętny może na taki rejs żaglowcem po mazurskich akwenach się wybrać, ponieważ „Chopin” to teraz głównie statek turystyczny. Na pokład może zabrać 70 osób. Oferuje organizacje różnego rodzaju spotkań i wydarzeń na pokładzie, pod pełnymi żaglami. Można tu również, podczas rejsu, zjeść obiad z rodziną czy przyjaciółmi a także zaprosić ukochaną osobę na romantyczną kolację.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Sailing Machine