ReklamaA1 - Przystań Nautica

Szczytno organizuje rok Klenczona. Co będzie się działo?

Szczytno organizuje rok Klenczona. Co będzie się działo?
 fot. mazury24.eu

Szczytno planuje przeprowadzanie 40 wydarzeń na 40 rocznicę śmierci Krzysztofa Klenczona, którą będziemy obchodzili 7 kwietnia. Uroczystości związane z rokiem klenczonowskim rozpoczną się 9 kwietnia, zakończenie tych działań planowane jest na 14 stycznia roku przyszłego, czyli w rocznicę 80. urodzin artysty.

Utworzony komitet organizacyjny Roku Klenczonowskiego w Szczytnie przyjął harmonogram działań. Zaplanowano 40 wydarzeń na 40 rocznicę śmierci tego wybitnego muzyka, który dzieciństwo i młodość spędził w tym mazurskim mieście.

Organizatorzy na razie nie zdradzają konkretnych wydarzeń, wiele z nich może bowiem pokrzyżować pandemia koronawirusa.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdą się między innymi: Konkurs Piosenki Krzysztofa Klenczona, konkursy plastyczne, wirtualne kolekcje fotografii, plener malarski, wyzwania sportowe, regaty żeglarskie, zlot fanów, być może powstanie mural z wizerunkiem Klenczona. Planowane jest też nadanie imienia Klenczona jednej z miejskich ulic, będzie konkurs na sobowtóra Klenczona.

- Pokażemy na przykład, jak wyglądało prywatne życie Krzysztofa Klenczona w Szczytnie. Kojarzony jest wyłącznie z muzyką, ale w Szczytnie miał też normalne życie. Na przykład starał się o pracę w sklepie PSS – mówi Katarzyna Furczak, naczelnik wydziału promocji i rozwoju gospodarczego Szczytna. - Przy okazji mamy apel do mieszkańców Szczytna, ale też turystów. Jeśli ktoś ma pamiątki związane z Krzysztofem Klenczonem, to prosimy o kontakt z naszym wydziałem. Chętnie je wypożyczymy i dołączymy do naszej wystawy.

Krzysztof Klenczon

Nazywany „polskim Johnem Lennonem”, karierę zaczynał jako gitarzysta Niebiesko Czarnych, później grał z Czerwonymi Gitarami, by ostatecznie w styczniu 1970 roku założyć własny zespół Trzy Korony, z którym wylansował takie przeboje jak: „Port”, „10 w skali Beauforta” czy „Kronika podróży”.

Urodził się w Pułtusku w 1942 roku. W dzieciństwie uczył się gry na klarnecie i gitarze, która miała stać się jego ukochanym instrumentem. 20 lat wystąpił na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie odniósł sukces, ale przełomem była propozycja od Franciszka Walickiego, który dla Niebiesko Czarnych poszukiwał gitarzysty. Po zakończeniu współpracy z NC Klenczon grał w zespole Pięciolinia, który wkrótce przekształcił się w Czerwone Gitary.

Zespół odniósł ogromny sukces nie tylko na festiwalu w Opolu, m.in. dzięki kompozycjom Klenczona takim jak „Biały Krzyż”, „Historia jednej znajomości”, „Jesień idzie przez park” i „Kwiaty we włosach”. Po rozstaniu z zespołem Krzysztof postanowił kontynuować karierę muzyczną, zaś po założeniu Trzech Koron wyjechał do USA. Tam ukazał się jedyny LP „The Show Never Ends”. W 1981 roku zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym w Chicago. Artystę pochowano w Szczytnie, gdzie dziś znajduje się pomnik z napisem „Krzysztof Klenczon. 1942 – 1981 W Szczytnie spędził młodzieńcze lata, uzyskał maturę i wyruszył w świat z gitarą”.

Na podstawie Tygodnika Szczytno

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts