ReklamaA1 - Gertis

Szkoła w Mrągowie na Mazurach ma już 120 lat

BieżąceHistoria21 lutego 2024, 9:25
Szkoła w Mrągowie na Mazurach ma już 120 lat
 fot. UM Mrągowo.

Mrągowska podstawówka, mieszcząca się przy ulicy Bohaterów Warszawy 4, skończyła 120 lat. Z tej okazji odbył się jubileusz placówki mieszczącej się w zabytkowym budynku, a wzięli w nim udział uczniowie, nauczyciele, dawni pracownicy szkoły ale też przedstawiciele różnych instytucji związanych z oświatą.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Mrągowie mieści się w najstarszym obiekcie szkolnym w mieście, oddanym do użytku w 1903 r. Dawne dzieje placówki przypomniał nauczyciel historii w SP Nr 1 - Mateusz Przybysz.

- O powstaniu szkoły w ówczesnym Sensburgu zdecydowały władze pruskie - wspominał nauczyciel. -Postanowiono wybudować nowoczesny i komfortowy budynek w stylu gotyckiego zamku. Taki był wtedy trend. Co ciekawe: do wybuchu II wojny światowej szkoła kształciła zarówno uczniów klas podstawowych jak i średnich. Gromadziła zarówno Niemców, Polaków czy Żydów. Była wielokulturowa. Poziom nauczania był wysoki, a wielu absolwentów z powodzeniem kończyło później uczelnie wyższe w Królewcu. Placówka działała do 16 stycznia 1945 roku, kiedy to po wkroczeniu Armii Czerwonej została mocno zniszczona.

Chociaż dał był ruinie, brakowało około 400 szyb i nie było ogrzewania we wrześniu jeszcze tego samego roku, udało się przywrócić jej funkcje i na nowo rozpoczęto kształcenie.

Szkoła w Mrągowie na Mazurach ma już 120 lat

- 120-lecie to wspaniały jubileusz - mówił Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo. - Warto podkreślić, że mrągowska szkoła zawsze przynosiła i przynosi naszemu miastu dumę. Tu zawsze najważniejszy był i jest uczeń. Duszą szkoły są nauczyciele i wychowawcy, wsparciem rodzice, a dumą - absolwenci. Całej społeczności szkolnej życzę kolejnych tak dostojnych jubileuszy.

Podczas uroczystości nie zabrakło również prezentów. Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Kuszpit podarował szkole trzy wielkoformatowe telewizory, które posłużą do wyświetlania wirtualnej gazetki szkolnej w poszczególnych budynkach szkoły.

Na podstawie informacji UM Mrągowo.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew